Podejmując decyzję...

TWOJE DZIECKO MA: długotrwałe trudności w nauce, niskie poczucie własnej wartości, brak pewności siebie i jest odizolowane od środowiska

Jeżeli dziecko ma wyżej wymienione problemy, może być to sygnałem pojawiających się problemów prawidłowego rozwoju i funkcjonowania w środowisku.

(poradź się wychowawcy, psychologa, pedagoga szkolnego, w poradni psych.-pedag.!)

Jeżeli dziecko uzyska orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie bój się a dokonaj wyboru:

1. Edukacja w szkole masowej (liczne klasy, materiał trudny do opanowania przez dziecko)
  2. Edukacja w Zespole Szkół Specjalnych ( małe zespoły klasowe, program przystosowany do indywidualnych potrzeb dziecka, zajęcia specjalistyczne, wykwalifikowana kadra oligofrenopedagogów )

Głównym założeniem naszej placówki jest: indywidualne podejście do każdego ucznia; budowanie atmosfery zaufania; poszukiwanie przyczyn słabych osiągnięć ucznia; dobra współpraca z rodzicami; uczenie odpowiedzialności za swoje działania; umożliwienie doznania przez dziecko poczucia sukcesu; wprowadzanie zmian i innowacji- zielone szkoły, turnusy rehabilitacyjne, imprezy sportowe, integracyjne; bogate, twórcze życie wewnętrzne szkoły.

• Dokonując wyboru, kieruj się dobrem i troską o przyszłość swojego dziecka!
  • Szkoła specjalna- specjalnie dobrane metody i formy pracy pomagające niwelować trudności w nauce i funkcjonowaniu dziecka w środowisku,

Historia powstania naszej szkoły

Początki szkolnictwa specjalnego na terenie gminy Żmigród datują się od 1979 roku, kiedy to przy Zbiorczej Szkole Gminnej, przy ulicy Batorego powstała klasa specjalna licząca 12 uczniów. W roku szkolnym 1980/81 utworzono następną klasę, II- III łączoną.

W roku szkolnym 1981/82 obie klasy specjalne przeniesiono do budynku przy ul. Wąskiej 5. Warunki
w szkole od początku były trudne, gdyż nie przeprowadzono niezbędnej adaptacji budynku na potrzeby szkoły specjalnej.

1 września 1983 roku  decyzją ówczesnego wicekuratora Oświaty  Jana  Marca  powołano  Szkołę  Podstawową  Specjalną w Żmigrodzie.

W  czerwcu  1998  roku  szkoła   otrzymała   nową   siedzibę w budynku przy ul. Rybackiej 17. Możemy pochwalić się teraz naszą szkołą. Wszyscy, uczniowie i nauczyciele dbamy o jej wygląd, chcemy , by była dla naszych uczniów drugim domem.

Nasza oferta

Do naszej placówki uczęszczają dzieci i młodzież z  upośledzeniem   umysłowym  w  stopniu  lekkim,  umiarkowanym, znacznym    i głębokim.

w społeczeństwie.

W skład zespołu wchodzą :

Szkoła Podstawowa Specjalna

• 2 oddziały dla uczniów up. um. w stopniu lekkim
    ( Kształcenie zintegrowane oraz oddział IV-V-VI )
  • 1 oddział dla uczniów up. um. w stopniu umiarkowanym
    i znacznym
  • 1 oddział rewalidacyjno- wychowawczy

Gimnazjum Specjalne

• 2 oddziały dla uczniów up. um. w stopniu lekkim
  • 1 oddział dla uczniów up. um. w stopniu umiarkowanym
    i znacznym