Drużyna Harcerska

Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku

We wrześniu 2011 roku przy Zespole Szkół Specjalnych w Żmigrodzie rozpoczęła swą działalność Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku. Funkcję drużynowej objęła nauczycielka tejże szkoły, p. Anna Mazurek.

Zbiórki odbywają się w szkole. Harcerze uczą sie Prawa Harcerskiego, postępowania według niego oraz piosenek i okrzyków harcerskich. Spotkania są okazją do poznania nowego środowiska, nawiązania serdecznych, rówieśniczych kontaktów, pozwalają poszerzyć zainteresowania dzieci, a przede wszystkim stwarzaja okazję do zdrowej rywalizacji i doskonałej zabawy.

Harcerze należący do drużyny, jeszcze we wrześniu mieli okazję wziąć udział w sześciodniowych warsztatach artystycznych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w ramach projektu "Przez Polskę czterech pór roku". Należy w tym momencie uwzględnić, iż wielkie słowa podziękowania należą się Komendantowi Mirosławowi Ursuskiemu, za braterskie włączenie nas w szeregi ZHP oraz zaproszenie nas do udziału w wyżej wymienionym projekcie.

Warsztaty odbywały się w Osrodku Szkolno Wychowawczym ZHP "Nadwarciański Gród" w Żałęczu Wielkim, w województwie łódzkim. Czego mogliśmy tam doświadczyć?

• praca pod okiem zaproszonych artystów i poznawanie róznych technik plastyczno- technicznych, m. in. kolorowanie topionymi kredkami świecowymi, lepeienie w glinie, w masie papieroerj, zdobienia techniką decoupage, projektowanie i tworzenie strojów czterech pór roku, wykonanie korali,
  • zajęcia rytmiczno - muzyczne - uczenie pląsów i kroków tanecznych,
  • plener fotograficzny - profesjonalista udzielił nam rad, jak robić atrakcyjne zdjęcia,
  • wędrówki piesze,
  • wycieczka do Krakowa,
  • ogniska wieczorową porą,
  • śpiew, gry i zabawy.

Płonace ognisko, wspólne piosenki i zabawy, mnóstwo życzliwych, roześmianych twarzy sprawiło, że poczuliśmy sie jedną, wielką, harcerską wpólnotą.