I Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych odbył się 8 listopada pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Trzebnickiego Pani Małgorzaty Matusiak i Burmistrza Gminy Żmigród Pana Roberta Lewandowskiego. Inicjatorką przeglądu była Pani Agnieszka Brząkała- członek Zarządu Powiatu Trzebnickiego.
Podczas przesłuchań konkursowych usłyszeliśmy pieśni patriotyczne wykonane przez uczniów w różnych kategoriach wiekowych, począwszy od przedszkola, a skończywszy na szkołach ponadpodstawowych. Pieśni te miały niegdyś podnosić na duchu żołnierzy, a naszemu pokoleniu opowiedziały o bohaterstwie, odwadze, klęskach oraz zwycięstwach pokolenia wojennego. Niezwykłymi akcentami przeglądu były pantomima wystawiona przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie oraz Wolontariuszy Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie upamiętniająca małego bohatera wojennego z czasów Powstania Warszawskiego, Wojtusia Zalewskiego oraz występ solistki operowej- Pani Marty Motkowicz. Symbolami tego dnia były rozłożenie flagi narodowej przez uczniów klas mundurowych Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich podczas odśpiewania pieśni „Niepodległa, niepokorna” oraz pokazu musztry wojskowej.
I Przegląd Pieśni Patriotycznych przeszedł już do historii. Wzbudził w odbiorcach wiele pozytywnych emocji od zadumy i wzruszenia do zachwytu. Jesteśmy dumni, że mogliśmy być organizatorami tak wspaniałego przedsięwzięcia muzycznego. Dziękujemy za pomoc i wsparcie: Panu Dyrektorowi Rafałowi Zagórskiemu i pracownikom ZPK w Żmigrodzie, Panu Ireneuszowi Pyczakowi – „Marton” Zakład Produkcji Wód i Napojów, Pani Bogusławie Lewandowskiej, uczniom klas mundurowych Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich, Pani Monice Wójtowicz oraz Wolontariuszom Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie, Panu Mariuszowi Stach, Panu Krzysztofowi Szubertowi, Pani Katarzynie Łyczko oraz zaangażowanym nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie, bez których oprawa wydarzenia nie byłaby tak ujmująca.
Dziś (07.11.2024) jury rozstrzygnęło konkurs na wykonanie najpiękniejszego różańca. Pomysłowość uczestników nie znała granic. Musimy przyznać, że wykonane różańce były imponujące, a ich wykonanie czasochłonne. Serdecznie dziękujemy sponsorom za ufundowane nagrody, a Księdzu Robertowi za inicjatywę!
Jesienne zmagania sportowe inaczej niż zazwyczaj :)
22 października uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach kulinarnych wraz z uczniami ITEŻ i ich opiekunem w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. Przygotowaliśmy pyszną włoską pizzę Zajęcia kulinarne i wspólna degustacja to idealny pomysł na miłe i smaczne spotkanie w duchu integracji. Czekamy na kolejne wyzwania kulinarne!
Dziękujemy!!!
"Dziękuję, dziękuję, dziękuję, dziękuję Ci.
Nieczęsto niestety to mówię,
więc mówię dziś."
Kochani Nauczyciele, pracownicy szkoły, bądźcie wciąż z nami!
Czy jesteśmy duzi, czy jeszcze mali.
Życzymy Wam szczęścia, wiary w nas i cierpliwości na następne lata,
niech żyje i rozkwita nasza Polska Oświata!
Dziś udaliśmy się do pięknej wsi Górowo, w odwiedziny do Państwa Motyków, w ramach realizacji II edycji projektu: "Dawne zwyczaje wsi - ziemniak w roli głównej".
Pomimo dżdżystej pogody zebraliśmy ziemniaki, oglądaliśmy maszyny rolnicze, a przede wszystkim mieliśmy niezwykłą okazję do wewnątrzszkolnej integracji, rozmów i wspólnej przejażdżki wozem po wsi, która jak poprzednio była największą atrakcją!
Kinga, nasza podopieczna i córka Państwa Motyków przygotowała dla nas pyszny poczęstunek. Poddaliśmy się również degustacji ziemniaka prosto z ogniska. Mniam! Było pysznie!
Serdeczne podziękowania składamy Państwu Motykom za inicjatywę, jak zawsze przemiłe przyjęcie, przesympatyczną atmosferę i poświęcony nam czas! :))))))))))))))
21 września uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w Powiatowym Przeglądzie Piosenki Poetyckiej pod hasłem "Słowo Posiane". Organizatorem wydarzenia było Liceum Ogólnokształcące w Trzebnicy, które w swych progach przyjęło gości bardzo życzliwie. Oprócz występów piosenek poetyckich mogliśmy również posłuchać licealnego zespołu, który zaprezentował się z rockowymi klasykami polskiej muzyki oraz absolwentów Liceum grających poezję śpiewaną. Przegląd piosenki poetyckiej połączono ze szkolnym festynem, na którym można było zakupić tomik poezji wierszy napisanych przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Przy tej okazji można było wesprzeć szkołę w jej dalszym rozwoju. Nasi uczniowie reprezentujący Zespół Szkół Specjalnych otrzymali piękne statuetki i kwiaty. Dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.
Opiekun: Katarzyna Łyczko
Zapraszamy do oddziału rewalidacyjno-wychowawczego :)
Dziś, tj. 18 września 2024 r. o godzinie 12.00 nastąpiło uroczyste otwarcie Sali Relaksu dla dzieci i młodzieży uczęszczającej do naszej szkoły!!!
Skąd taki pomysł?
W kontaktach z uczniami, wychowankami obserwujemy i tym samym doświadczamy wzrostu zachowań agresywnych skierowanych na rodziców, nauczycieli i uczniów niepełnosprawnych. W większości występuje u nich brak mechanizmów kontroli i autokontroli. Przyczynami nadmiernego napięcia, zmęczenia czy stresu u dzieci są: gwałtowne zmiany w ich życiu, z którymi nie potrafią/nie potrafili sobie poradzić, np. pandemia, izolacja, rywalizacja, konieczność utrzymywania uwagi przez dłuższy czas, w sytuacji, gdy narasta potrzeba ruchu, trudności w relacjach z rówieśnikami. Dzieci, w tym niepełnosprawne są mocno obciążone bodźcami z zewnątrz. Przeżywane emocje: lęk, strach, złość, gniew w konsekwencji wywierają niekorzystny wpływ na stan napięcia emocjonalnego. W takich sytuacjach możemy wspomagać dzieci pomagając im odnaleźć równowagę między nadmierną aktywnością a wyciszeniem. Dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym dzieci uczą się radzić sobie ze stresem i trudami dnia codziennego. Ćwiczenia relaksacyjne to specjalne ćwiczenia (fizyczne lub wyobrażeniowe), które umożliwiają odprężenie organizmu, wpływają na lepsze radzenie sobie ze złością, strachem, bólem, poczuciem straty. Relaksacja uspakaja oddech, obniża ciśnienie, zmniejsza napięcie mięśniowe. Zajęcia relaksacyjne można prowadzić indywidualnie oraz z grupą dzieci.
Tworząc pomieszczenie relaksacyjne chcieliśmy zadbać o to, aby było w miarę przytulne i ciche. Ważne jest również oświetlenie, nie może być ono zbyt intensywne. Na ścianie znajduje się fototapeta z motywem leśnym, hamaki, poduchy, pufy w kolorach zieleni, co pozwoli dzieciom łatwiej wejść w wizualizację. W tle usłyszeć można muzykę relaksacyjną odtwarzaną stylowo na gramofonie, która wycisza nadmierne emocje, powoduje odprężenie psychiczne i fizyczne, obniża lęk i agresję pozwalając przywrócić dziecku wewnętrzną równowagę.
Sala utworzona została w ramach pozyskanego grantu od Fundacji TVP, za co bardzo serdecznie dziękujemy!!!
Dziękujemy również zaproszonym gościom za słowa uznania i chęć uczestniczenia w tak dla nas radosnym wydarzeniu!
Witaj szkoło!!!
Wystartowaliśmy!
Każdy nowy rok szkolny jest szansą, darem, doświadczeniem.
Nie ma dni straconych, ponieważ każdy z nich jest nową możliwością.
Całej społeczności uczniowskiej, gronu pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły życzymy spokoju, wiele empatii, zrozumienia, bezpieczeństwa, cierpliwości i przede wszystkim radości z podejmowania codziennych wyzwań.
Wakacyjne Spotkania Integracyjne - 22-23.08.2024 r.
Podopieczni Centrum Opiekuńczo-Wychowawczego w Obornikach Śląskich, Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Trzebnicy oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w Wakacyjnych Spotkaniach Integracyjnych w malowniczych okolicznościach Schroniska Młodzieżowego "Dworek" w Kuraszkowie, nad którymi honorowy patronat objęła Pani Małgorzata Matusiak, Starosta Powiatu Trzebnickiego.
Cała moc atrakcji na świeżym powietrzu: Piana Party, Hobby Horse, wizyta w Papugarni Kubuś & Endriu, dmuchany zamek, trampoliny, warkoczyki, tatuaże, popcorn, wata cukrowa oraz słodkości, kiełbaski z ogniska i przepyszna zupa z kotła. Każdy znalazł coś dla siebie!
Serdeczne podziękowania składamy Panu Sławomirowi Zarentowicz za ufundowanie upominków dla uczestników i ich podopiecznych oraz przejażdżkę niezwykłym pojazdem, natomiast Fundacji Razem Być za współorganizację oraz ufundowanie dmuchanego zamku.
Kochani serdecznie zapraszamy wraz z Fundacją "Razem Być" na wspaniałą zabawę integracyjną w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Kuraszkowie. Przed wami wiele niesamowitych atrakcji. Bawimy się dwa dni 22 i 23 sierpień. Zabawa odbywa się pod honorowym patronatem Pani Małgorzaty Matusiak- Starosty Powiatu Trzebnickiego. Dzięki sponsorom i wsparciu Fundacji "Razem Być" cała zabawa wraz z dojazdem jest bezpłatna. Liczy się kolejność zgłoszeń. Regulamin i deklaracja uczestnictwa dostępne poniżej:
___WAKACYJNE_SPOTKANIA_INTEGRACYJNE___-_regulamin.docx
___WAKACYJNE_SPOTKANIA_INTEGRACYJNE___-_deklaracja.odt
Liczy się kolejność zgłoszeń.
Pozdrawiamy i do zobaczenia!
Kolejny rok wytężonej pracy za nami. Bogatsi o wiedzę, doświadczenia, nowe przyjaźnie kończymy bezpiecznie i radośnie kolejny rok szkolny. Wasza radość jest uzasadniona, ponieważ daliście z siebie wszystko na miarę swoich indywidualnych możliwości.
Niestety pożegnaliśmy też naszą ukochaną Panią Grażynkę, która przechodzi na upragnioną emeryturę, a która przez tak wiele lat była nam niemalże jak mama, pełna troski, ciepła, życzliwości i bezwarunkowej chęci pomocy.
Kochani uczniowie życzymy Wam fantastycznego wypoczynku, wielu radosnych chwil, przepięknej pogody i bezpieczeństwa!
Do zobaczenia we wrześniu! :)
Natomiast Pani Grażynce życzymy, by życie upływało jej bez pospiechu i spełniły się wszystkie marzenia. Do zobaczenia Pani Grażynko!
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznali w ostatnim czasie kolejne zawody. Odwiedzili księgarnię, zakład fotograficzny oraz kwiaciarnię. Łączenie nauki z zabawą? Czemu nie?
17 czerwca udaliśmy się na wycieczkę do Wrocławskiego ZOO.
Mieliśmy okazję wzbogacić wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznać się z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO, to zawsze doskonała okazja do kształcenia umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej oraz pogłębienie więzi koleżeńskich.
Dziękujemy Pani Ewelinie za zdjęcia w niezwykłej jakości! :)
III Przegląd Piosenki Filmowej, którego organizatorem był Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie za nami! Patronat nad dzisiejszym wydarzeniem objęły Panie: Małgorzata Matusiak, Starosta Powiatu Trzebnickiego oraz Anna Dymna.
Po raz kolejny spotkaliśmy się w pięknych okolicznościach Zespołu Pałacowo – Parkowego w Żmigrodzie.
Tak niezwykła okoliczność była sposobnością nie tylko do wykazania się swoim talentem wokalno – muzycznym, ale też do szeroko pojętej integracji.
Wszyscy uczestnicy wprowadzili nas w świat magiczny, zaczarowany, świat marzeń dziecięcych, miłości. Wysłuchaliśmy utworów, które napawały optymizmem, dodawały energii, lecz nie zabrakło też wzruszeń i refleksji. Na pewno wszyscy zgodzą się, że było nastrojowo, tajemniczo i przyjemnie.
Serdecznie gratulujemy artystom ich talentu i niezwykłej odwagi, wiary w swoje możliwości, pokonania tremy scenicznej. Tym samym gratulujemy Waszym mentorom, nauczycielom, rodzicom, którzy pomagają Wam rozwijać Wasze umiejętności wokalne, wspierają w pokonywaniu własnych ograniczeń.
Dopisała nam niezwykła frekwencja, wielu zaproszonych gości z radością odpowiedziało na nasze zaproszenie i zaszczyciło nas swoją obecnością, za co z całego serca dziękujemy.
Nasze jury w składzie: Pani Maria Tit, Pani Edyta Grzybkowska oraz Pani Agata Sauć nie miały łatwego zadania, ale ich doświadczenie i umiejętność rozpoznawania tzw. „perełek” pozwoliły wyłonić laureatów dzisiejszego dnia.
Wydarzenie to nie odbyło by się, gdyby nie koordynatorzy: dziękujemy nauczycielom Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie za zaangażowanie w organizację i przeprowadzenie festiwalu, Pani Katarzynie Łyczko, która była inicjatorką kolejnej edycji festiwalu, Pani Małgorzacie Matusiak, Staroście Powiatu Trzebnickiego za ufundowanie nagród dla dzisiejszych laureatów, Księgarni "Bajka" - Pani Bogumile Lewandowskiej, Firmom: Marton, Tarczyński, Biedronka, dzięki którym mogliśmy uraczyć wszystkich uczestników oranżadą, smakiem z lat dzieciństwa, pysznymi kiełbaskami i słodkościami, Paniom Agacie Sauć oraz Marcie Motkowicz za piękne występy muzyczne, Pani Elżbiecie Kawskiej za przepiękne bajkowe postaci, w których mogliśmy się sfotografować, Panu Rafałowi Zagórskiemu Dyrektorowi ZPK w Żmigrodzie za wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego, niezawodnemu Panu Tomaszowi Wasilewskiemu, który czuwał nad wszelkimi sprawami technicznymi oraz Fundacji Razem Być za pomoc i współorganizację.
Obiecujemy Wam, że za rok zrobimy wszystko, by spotkać się z Wami w kolejnej, już IV edycji Festiwalu Piosenki Filmowej. Do zobaczenia!
"Witajcie w naszej bajce"
Dzień Dziecka - w skrócie można by go opisać jako: wyjątkowy, aktywny, radosny, pachnący popcornem, watą cukrową, grillem, oranżadą.
Były skoki na trampolinie, zabawy na dmuchanym zamku, zmagania sportowe z zawodnikami Klubu Sportowego "Piast", spotkania z policjantami i strażakami.
Serdeczne podziękowania dla:
Starostwa Powiatowego w Trzebnicy,
Ochotniczej Straży Pożarnej w Żmigrodzie,
Komisariatu Policji w Żmigrodzie,
Klubu Sportowego "Piast"/Żmigród,
Firmy "Marton"/ Żmigród,
Firmy "Tarczyński",
Sklepu "Żabka" w Żmigrodzie,
Sklepu "Lewiatan" w Żmigrodzie,
P. Tomasza Kędzierskiego.
Kochane Dzieci, te mniejsze i te większe, życzymy Wam wszystkiego, co najpiękniejsze! :))))))
24 maja 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie wzięli udział w zjeździe szkolnych kół Caritas, który miał miejsce we Wrocławiu w Muzeum Historii Zajezdnia. O godzinie 9:30 wystartowaliśmy w Biegu Wydolności. Około godziny 10:00 otrzymaliśmy kopertę z zadaniami, które wykonywaliśmy na terenie dawnej Zajezdni Autobusowej i w Muzeum. Przenieśliśmy się w czasy PRL- u i doświadczyliśmy namiastki tamtych czasów: staliśmy w kolejce za mięsem, uczyliśmy się kaligrafii, braliśmy udział w strajku robotników, a nawet mieliśmy okazję przejechać się tzw. "ogórkiem". Lekcja historii, historii naszych rodziców w realu. Niezwykłe doświadczenie!
"Ty wciąż mnie kochasz tak samo
i jesteś zawsze tak blisko - Mamo!
Jak mogę Tobie dziękować
za każdy dzień, dobre słowa - Mamo?"
:))))))))))
I Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych odbył się 8 listopada pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Tr...
Dziś (07.11.2024) jury rozstrzygnęło konkurs na wykonanie najpiękniejszego różańca. Pomysłowość uczestników ni...
Jesienne zmagania sportowe inaczej niż zazwyczaj :)
22 października uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach kulinarnych wraz z uczniami...
"Dziękuję, dziękuję, dziękuję, dziękuję Ci. Nieczęsto niestety to mówię, więc mówię dziś." Kochani Na...