Akcja edukacyjna " Górnik w szkole" została zorganizowana z okazji Barbórki, przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA Oddział w Zielonej Górze. Koordynatorzy akcji, Pan Seweryn Pilc i Pan Łukasz Sikorski, górnicy z kopalni Borzęcin i Załęcze, podzielili się z nami wiedzą na temat powstania, wydobycia oraz wykorzystania ropy naftowej i gazu ziemnego, przekazując nam bardzo ciekawe materiały edukacyjne.
Górnicy pojawił się w szkole w mundurach galowym. Uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się z bliska oraz przymierzyć czapkę górnika czyli czako. Zobaczyli także odznaczenia, które górnicy otrzymują za długoletnią pracę w kopalni.
Goście przybliżyli dzieciom także wizerunek patronki górników, opowiedzieli o tradycji Świętej Barbary i tradycjach związanych z Barbówką.
Zwieńczeniem spotkania były upominki dla uczniów, oraz podziękowania i pamiątkowe zdjęcia z górnikami. Raz jeszcze bardzo dziękujemy naszym gościom i już zapraszamy za rok!
Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że po czasie izolacji mogliśmy wrócić do świętowania obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych! :)Były tańce, śpiew i radość. :) Dziękujemy serdecznie wszystkim bohaterom dzisiejszego dnia uczniom Powiatowego Zespołu Szkół, podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy, Szkoły Podstawowej im . Bolesława Chrobrego, najmłodszym uczestnikom z Publicznego Przedszkola "Zielona Dolina" oraz oczywiście uczniom Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie.Ucieszyła nas bardzo obecność pana Jerzego Siudy, zastępcę Burmistrza Gminy Żmigród, Pani Annie Mądrej - Kras, Naczelnika Wydziału Oświaty i Zdrowia w Trzebnicy, Panu Zbigniewowi Nahajowskiemu, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Żmigród, przedstawicieli instytucji wspierających potrzeby osób niepełnosprawnych: Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żmigrodzie oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy. Dlaczego spotkaliśmy się dziś razem? A to dlatego, że niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, wyglądu, stopnia sprawności, wszyscy jesteśmy pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa, naszej gminy, czy powiatu i kierujemy się zasadą integracji, solidarności i szeroko pojętej dostępności. :)
2 grudnia udaliśmy się do Nadleśnictwa Żmigród, gdzie po raz kolejny uczestniczyliśmy w w ciekawych warsztatach, tym razem z tworzenia pięknych ozdób świątecznych. :)
Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikami medycznymi; panią Beatą i panem Zenonem. Ratownicy wyjaśnili dzieciom na czym polega praca ratownika medycznego oraz jak należy udzielać pierwszej pomocy. Pokazali w jaki sposób pomóc osobie, która jest nieprzytomną. Spotkanie bardzo podobało się naszym uczniom, a nam było bardzo miło gościć: firmę ZEW-MED Zenon Łoś Serdecznie dziękujem! :)
"Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium." – Józef Piłsudski
Dziś przyjęliśmy również do naszej społeczności szkolnej - Anielkę. Mamy nadzieję, że przebywanie Anielki w naszej szkole, wśród nas będzie dla niej piękną i cenną" "przygodą", która profitować będzie w przyszłości. Cieszymy się, że jesteś z nami i życzymy Ci wielu sukcesów i wielu powodów do radości!
Dziś z wizytą w Nadleśnictwie/Żmigród. Dziękujemy za kolejną lekcję rzetelnej wiedzy. :)
Co nowego u nas w oddziale rewalidacyjno - wychowawczym?
....Moje serce jest biało - czerwone.... :)
II Konferencja Edukacyjna "Zrozumieć dziecko" za nami!!!
Każdy, kto na co dzień ma do czynienia z dziećmi zadaje sobie podstawowe pytanie "Jak je zrozumieć i wspierać w emocjach?".
Dzisiejsze spotkanie z zaproszonymi prelegentami było ciekawym doświadczeniem. W wielkim skrócie:
Temat nr 1: Czym jest Samoregulacja?
Samoregulacja skupia się na odzyskiwaniu energii i dążeniu do równowagi po wszechogarniającym ciało ataku negatywnych emocji, stresorów. Podstawa: Zacznijmy od siebie, by następnie być dobrym wzorem dla dzieci.
Temat nr 2: Niedyrektywność? - cóż to oznacza? Oznacza to, że wybieram bycie w relacji z dzieckiem bez intencji kierowania nim czy kształtowania go, jestem towarzyszem, który uważnie słucha i słyszy, co mówi dziecko, wspiera je swą obecnością. Pomagam dziecku stworzyć przestrzeń do samodzielnego poradzenia sobie z trudnościami, jakich doznaje.
Temat nr 3: Dziecko - podmiot, czy przedmiot? Dlaczego nie pozwolić dzieciom mieć wpływu na to, co dzieje się podczas lekcji, w domu, przejęcia więc bardziej aktywnej postawy, bycia nie tylko wykonawcami cudzych celów, ale rozwoju kreatywności, spontaniczności i radości działania?
Mamy nadzieję, że każdy słuchacz może uznać dzisiejszą swą obecność podczas konferencji za wartość dodaną.
Wasza frekwencja jest dla nas napędem do organizacji kolejnej edycji.
Mamy więc nadzieję... na nasze spotkanie w przyszłym roku!
JESTEŚMY OTWARCI NA WSZELKIE SUGESTIE ZWIĄZANE Z TEMATYKĄ.
Do zobaczenia!!! :)
„Jedz owoce i warzywa- to na zdrowie dobrze wpływa” Wczoraj, 25.10.2022 r. w Naszej Szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Zobaczcie sami jak było pysznie i kolorowoooo!
21 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach kulinarnych organizowanych w Powiatowym Zespole Szkół w Żmigrodzie 🙂Uczniowie naszej szkoły w sposób aktywny uczestniczyli w zajęciach kulinarnych przygotowanych przez uczniów i nauczycieli. Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły Pani Katarzynie Lech oraz Panu Aleksandrowi Wrońskiemu.Serdeczne podziękowania również dla Pani Katarzyny Czerniak-Pawełczak. :)
Dzisiaj mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach pt. „ Klimat Dworski” w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie organizowanych przez Zespół Placówek Kultury. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat ruin zamku, zwiedziliśmy basztę oraz samodzielnie wykonaliśmy jesienne lampiony. :)
W programie Konferencji przewidziano następujące wystąpienia:
1. TEMAT: "Samoregulacja w pracy z dziećmi"
Karla Orban, psycholog, certyfikowana specjalistka perinatalnego zdrowia psychicznego (PMH-C). Szkoli się w czteroletniej szkole psychoterapii systemowej. Od ponad dekady wspiera dzieci, rodziców i nauczycieli. Autorka książki "Żłobek, babcia, niania czy ja sama?", w której z empatią przygląda się różnym formom opieki nad dziećmi, adaptacji oraz budowania relacji z opiekunami własnych maluchów. Absolwentka szkolenia Rodzicielstwo Bliskości dla Profesjonalistów I i II stopnia, koordynatorka Postpartum Support International na Polskę. Czerpie z teorii więzi, Terapii Akceptacji i Zaangażowania oraz Porozumienia Bez Przemocy. Prywatnie mama trójki dzieci.
2. TEMAT: "Niedyrektywność w relacji z dzieckiem kluczem do jego zrozumienia".
Jacek Kielin - psycholog, przez 25 lat był dyrektorem przedszkola Specjalnego "Orzeszek" w Poznaniu, obecnie dyrektor Ośrodka Wspierania Kompetencji Nauczycielskich i Terapeutycznych "Strefa Dobrych Emocji", prezes Stowarzyszenia Terapeutów Relacyjno-Rozwojowych. Autor książek i artykułów dla nauczycieli i rodziców.
3. TEMAT: "Dziecko - podmiot czy przedmiot"Marek Michalak - polski pedagog specjalny i działacz społeczny, nauczyciel akademicki, doktor nauk społecznych, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, w latach 2008–2018 rzecznik praw dziecka, autor licznych publikacji o wychowaniu i prawach dziecka, m.in. książki „Order Uśmiechu – wspólny świat dzieci i dorosłych” oraz najnowsza "Opowieści o tym, co w życiu ważne".
Bądźcie z nami! :)
Najmłodski uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą na Posterunek Policji w Żmigrodzie. Dla niektórych z nich było to wielkie przeżycie. :)
I Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych odbył się 8 listopada pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Tr...
Dziś (07.11.2024) jury rozstrzygnęło konkurs na wykonanie najpiękniejszego różańca. Pomysłowość uczestników ni...
Jesienne zmagania sportowe inaczej niż zazwyczaj :)
22 października uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach kulinarnych wraz z uczniami...
"Dziękuję, dziękuję, dziękuję, dziękuję Ci. Nieczęsto niestety to mówię, więc mówię dziś." Kochani Na...