W piątek, 7 października udaliśmy się do naszych przyjaciół, do Nadleśnictwa w Żmigrodzie na lekcję pod tytułem "Świat w kropli wody". Praca z mikroskopami, poznawanie "organizmów", które żyją w najbliższych nam zbiornikach wodnych, doświadczanie przyrody za pomocą dotyku, zapachu oraz oczywiście ognisko i pyszne kiełbaski to niezwykle pouczająca i przyjemna lekcja przyrody. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania. :))))))))))
Dziś - 6 października - obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego.
W tym wyjątkowym dniu chcemy wszystkim osobom z MPD oraz ich Opiekunom życzyć siły, wytrwałości, odwagi i sukcesów. :)
Z okazji tego dnia niezwykłego!
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego!!! :D
Ps. Serdeczne podziękowania dla naszej drogiej Pani Brygidy za wsparcie finansowe :))))))))))))
Z okazji Dnia Chłopaka nasi najmłodsi uczniowie udali się w podróż do krainy uroczych zwierzaków Ranczo Pony M. 🐰🐶🐔🦆🐥🐴🐎 Dzieci mogły zapoznać się m.in z króliczkami- wziąć je na ręce i przytulić. Spotkały się dziś z kurkami, kaczkami, pieskami, kózkami, kucykami i konikami ☺️, miały przyjemność także nakarmić zwierzaki oraz wysłuchać różnych ciekawych informacji na ich temat. Pomimo chłodu spędziliśmy pięknie czas na świeżym powietrzu.😍Serdecznie dziękujemy właścicielom @RanczoPonyM za zorganizowanie nam wspaniałych atrakcji ‼️ Będziemy je wspominać baaaardzo długo! Pragniemy także złożyć podziękowania Firmie Przewozowej @Turbo-Trans S.C Pani Kamili i Panu Grzegorzowi Olejniczak za nieodpłatny przejazd autokarem na dzisiejszą wycieczkę ❗️ Dzięki Wam nasze dzieci mogły w niej dzisiaj uczestniczyć i cieszyć się z doznawania nowych i niezapomnianych przygód🥰
I polecieliśmy w ramach realizacji projektu „Od bariery po sukces”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
Zajęcia rozwijające kreatywność w klasie I-III B - Mniam, robimy pyszne gofry!!! :D
A potem --- pierwszy dzień jesieni w klasach I- III A i B. :)
Urodzinowa niespodzianka dla Wojtusia. :)
Życzymy Ci wszystkiego najpiękniejszego! :D
Hej ho, do lasu by się szło... - Grzybobranie 2022!!!
Piękny dzień, zapach lasu, mchu, igliwia i ..... grzybów, poza tym radość dzieci, zapach ogniska i piekących się kiełbasek - tak można scharakteryzować dzisiejszy dzień. 🙂Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Zawadzkiej, specjaliście ds. edukacji leśnej za lekcję edukacyjną pt. "Owady żyjące w naszych lasach"🙂
Dnia 11 września w Naszej Szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy Celem święta jest zwrócenie uwagi na to, że pierwsza pomoc jest umiejętnością niezbędną w codziennym życiu, a odpowiednie działania podjęte szybko i umiejętnie mają znaczenie i przynoszą korzyści. Światowy dzień pierwszej pomocy ma na celu promowanie właściwych postaw społecznych, a także zasad udzielania pierwszej pomocy. To dobry czas, aby przypomnieć sobie, dlaczego pierwsza pomoc, a także szkolenia z jej udzielania są tak ważne. Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwa, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy i promowanie właściwych postaw. Klasa I-III A i B z tej okazji oglądała film edukacyjny na temat pierwszej pomocy, a następnie każdy uczestnik mógł przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na swoich kolegach/ koleżankach z klasy oraz fantomie. Każdy uczeń otrzymał także książeczkę ze wskazówkami dotyczącymi pierwszej pomocy.
Kochani!!!
Akcja Lidla - Szkoły Pełne Talentów trwa od do 13 listopada 2022 r. Każda osoba, która zrobi zakupy w Lidlu będzie otrzymywała TALENCIAKI wspierające szkoły.
Z przyjemnością informujemy, iż NASZA SZKOŁA: Szkoła Podstawowa Specjalna w Żmigrodzie uczestniczy w akcji „Szkoły Pełne Talentów”
Każda osoba chcąca wesprzeć naszą akcję, może przekazać nam TALENCIAKI na kilka sposobów:
3.1 Klikamy PRZEJDŹ NA PLATFORMĘ, wybieramy Szkołę Podstawową Specjalną (woj. dolnośląskie, gmina Żmigród), klikamy na szkołę. Poadajemy również bezpośredni link: https://szkoly.lidl.pl/VoucherDonation/grant?partyId=85500017729&fbclid=IwAR2Nig7XXGHQueqHjc8DjjMgxD1atZgpF8DqLJca6djDI_oAWeWvBW0C3K4
3.2 TALENCIAKI przekazujemy na dwa sposoby:
skanujemy kod QR lub wpisujemy kod QR ręcznie z każdego otrzymanego TALENCIAKA
SZANOWNI PAŃSTWO!!!
Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy!
Dzięki Waszemu wsparciu możemy otrzymać sprzęty TIK i inne, wspierające nasz proces edukacyjny, zamieniając TALENCIAKI na punkty dla szkoły.
WALCZYMY I CHCEMY WYGRAĆ :D
Co jakiś czas powraca „swędzący problem”, który choć nie jest już kojarzony tylko z ubóstwem i rodzinami dysfunkcyjnymi nadal wpędza w poczucie wstydu, choć nie powinien, bo może on dotknąć każdego z nas. – Sposób zarażania jest bardzo prosty, przez kontakt. Rodzice często zapominają kontrolować głowy swoich dzieci, zwłaszcza kiedy wracają z kolonii i obozów, a następnie późną jesienią i na początku zimy pojawia się problem – Warto więc częściej przeglądać głowy dzieci, uczyć je dbałości o higienę, uwrażliwiać na niepożyczanie przyrządów do pielęgnacji włosów (szczotki,grzebienie), ozdób do włosów, nakryć głowy czy ręczników. Nie jest wstydem zakazić się tymi pasożytami – wstydem jest je zlekceważyć czy wręcz zignorować. Ważne jest też poinformowanie, choćby anonimowe szkoły o zaistniałym problemie, że wydarzył się np. w klasie x, gdyż milczenie w takich okolicznościach jest wyborem najgorszym z możliwych bo opóźnia właściwą reakcję wychowawców oraz rodziców i naraża pozostałe dzieci na zakażenie oraz ewentualny powrót wszy, gdy dojdzie do jej rozprzestrzeniania.
Wszy mogą zagnieździć się w każdym rodzaju włosów, nie ma znaczenia ich długość ani gęstość. Nie chroni przed nimi regularne mycie głowy. Bardzo łatwo przechodzą z człowieka na człowieka i mnożą się w ekspresowym tempie. Wesz żywi się ludzką krwią, żyje 7-10 dni, ale każdego dnia składa ok. 10 jajeczek (tzw. gnid) dziennie. Z jaja po kolejnych 7-10 dniach wykluwa się następna dorosła wesz. Może ona przeżyć bez człowieka (na meblach, w pościeli) do 48 godzin. Ugryzienie pasożyta powoduje nieprzyjemny świąd, a na skórze pojawiają się czerwone plamki (jak po ugryzieniu komara). Należy być szczególnie czujnym, jeżeli dziecko nagle zaczyna się drapać po głowie lub jeśli na skórze jego głowy widać czerwone ślady mogące świadczyć o ukąszeniach. Należy w tym przypadku natychmiast zakupić preparaty eliminujące wszy, które je niszczą. – Ale samo umycie nie wystarczy, bo wszy znikają, a gnidy – niekoniecznie. Dlatego należy usunąć wszystkie gnidy- jajeczka, by zapobiec ponownemu wykluciu wszy. Preparat przeciwko wszom powinni zaaplikować wszyscy domownicy. Ponadto trzeba pamiętać o wypraniu kurtek, czapek, szali, ubrań, pościeli, koców, ręczników w domu, z którymi dziecko mogło mieć kontakt, starannym umyciu szczotek do włosów i grzebienie oraz powtórzeniu kuracji przeciw wszom, po kilku dniach, w celu całkowitej eliminacji problemu. Profilaktycznie, niektórzy rodzice stosują odżywki w sprayu, zapobiegające zakażeniom wszami lub kolorowe gumki do włosów dla dziewczynek, które przez 2 miesiące zabezpieczają przed tymi pasożytami.
Podsumowując - najważniejsze kroki podjąć muszą rodzice, którzy powinni kontrolować głowy swoich dzieci i w razie odkrycia wszawicy działać natychmiast, tylko takie działanie jest w stanie wyeliminować problem.
Pozdrawiam
Pielęgniarka Szkolna
WITAJ SZKOŁO, WITAJCIE KOCHANI!!!
Wróciliśmy pełni zapału, z uśmiechem i radością. Serdecznie dziękujemy Pani Mireli Skaczyło, Pani Naczelnik Wydziału Oświaty Powiatu Trzebnickiego za obecność i moc ciepłych życzeń z okazji rozpoczynającego się nowergo roku szkolnego 2022/2023.Życzymy wszystkim wielu fascynujących dni, ciekawych wycieczek, miłych chwil w gronie szkolnym.
Niech serdeczność i życzliwość wpiszą się na stałe w szkolną codzienność! :)
Każda historia ma swój początek...
Rozpoczynamy więc podróż w nieznane zakątki wiedzy.
Zamierzamy dużo się uśmiechać, cieszyć się swoją obecnością, wspólnie spędzać czas, po prostu cieszyć się każdnym dniem razem. :)))))))))))))))
Zapraszamy uczniów 1 września już na godzinę 8:00, na Mszę św. rozpoczynającą nowy rok szkolny 2022/2023, a następnie do szkoły.
DO ZOBACZENIA KOCHANI!!! :)))))))))))))
Zabrzmiał ostatni dzwonek!
Pożegnaliśmy uczniów klas trzecich, życząc im sukcesów w dorosłości.
Szeregi szkolne opuszcza również wieloletni nauczyciel, który jak wspomniała dziś Pani Dyrektor zostawił w naszej szkole pół swojego życia i 3/4 serca. Pani Elu, dziękujemy!!!
A Wam kochani uczniowie, rodzice, pedagodzy życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku!.
Zbierzcie siły i do zobaczenia we wrześniu!!! :)
Zajęcia realizowane w ramach projektu „Od bariery po sukces”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, dobiegają do półmetka.
Od marca do czerwca realizowaliśmy zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z matematyki, języka polskiego, języka niemieckiego w szkole podstawowej.
Uczniowie nadrabiali zaległości z w/w przedmiotów w sposób inny niż na lekcjach, byli kreatywni i chętni do współpracy. Zajęcia odbywały się w małych grupach.
Realizowane były również zajęcia usprawniające sprawność fizyczną.
Uczniowie byli objęci wsparciem w zakresie terapii psychologiczno - pedagogicznej oraz terapii RSA - Biofeedback. :)
Dziś mieliśmy okazję uczestniczyć w plenerze malarskim „Sztuka w Dolinie Baryczy”, w przepięknej oranżerii w Zespole Pałacowo – Parkowym w Żmigrodzie, przy akompaniamencie muzyki relaksacyjnej. Założeniem dzisiejszego spotkania była integracja młodzieży polskiej i ukraińskiej. Przygotowane przez plastyko – technika podobrazia związane były z muzyką, pandemią oraz z toczącą się wojną na Ukrainie.
Z niecierpliwością czekamy na 02.07.2022 r., kiedy to podczas I eventu muzycznego w ruinach żmigrodzkiego zamku nastąpi nagrodzenie uczestników dzisiejszego przedsięwzięcia. :)
Dnia 14.06.2022r. w godz. od 10.00 do 14.00 odbył się I Przegląd Muzyczny „Piosenka Filmowa”. Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół Specjalnych a honorowy patronat objęła Pani Małgorzata Matusiak- Starosta Powiatu Trzebnickiego. Oficjalnego otwarcia dokonali: Pani Anna Mądra- Kras – Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Trzebnicy, oraz Pan Jerzy Siuda- Burmistrz Gminy Żmigród. Przegląd odbył się w niesamowitej scenerii ruin żmigrodzkiego zamku. Udział wzięło sześć grup artystycznych: Publiczne Przedszkole w Żmigrodzie „Zielona Dolina” , Zespół Szkół Podstawowych w Wąsoszu, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Wąsoszu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Żmigrodzie, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie oraz gospodarze przedsięwzięcia- Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie. Występy oceniane były przez sympatyków i znawców w dziedzinie muzyki: Pani Maria Tit- solistka i chórzystka śpiewająca w Chórze Cantiamo Tutto we Wrocławiu, Izabela Możdżeń- absolwentka Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, wokalistka zespołu IM FANKI TIM i, Pan Wacław Bienias- wokalista i instrumentalista w zespole ludowym- Strupinianie. Po bardzo trudnych obradach, Jury wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach:
Kat. I- zespoły i instrumentaliści: Przedszkole Zielona Dolina, Aleksandra Mikołajczyk, Zespół Szkół Specjalnych
Kat. II – soliści: Sławomir Bogumił, Paulina Lewandowska, Paulina Krawczyk
Grand Prix- Aleksandra Dąbrowska
Ideą wydarzenia była przede wszystkim integracja i wymiana doświadczeń, popularyzacja dorobku muzyki filmowej, uwrażliwianie na sztukę muzyki a co najważniejsze w dzisiejszych czasach bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Zdaniem koordynatora, Pani Katarzyny Łyczko- nauczyciela muzyki, wokalistki zespołu Nofan oraz kapeli ludowej Dyszel, założone cele zostały osiągnięte a dbając o coraz większy profesjonalizm wyciągnięto wnioski na przyszłość.
Podziękowania za współpracę: Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Gmina Żmigród, Robert Grabkowski- dyrektor ZPK , Tomasz Wasilewski- specjalista ds. nagłośnienia, Jacek Gawlicz- obsługa techniczna, pracownicy baszty oraz Ireneusz Pyczak- firma P.P.H.U. „Marton”
Dziś, w ramach realizacji projektu "Od bariery po sukces", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, mieliśmy niespotykaną okazję uczestniczyć w najnowocześniejszej symulacji pola walki.
Cała masa emocji: wąski, ciemny labirynt, prawdziwi przeciwnicy, kamizelki z czujnikami, prawdziwy karabin strzelający wiązką światła, a to wszystko w Kwaterze Głównej we Wrocławiu, podczas zabawy w Laser Tag.
Polecamy! :)))))))
"W obecności dziecka opuszcza nas nieufność, stajemy się delikatni i życzliwi: bowiem kiedy skupiamy się wokół dziecka, ogrzewa nas płomień życia, który płonie tam, skąd życie wzięło początek." Maria Montessori.
Dziękujemy Wam kochane dzieci za podróż, w jaką udajemy się z Wami każdego dnia!
Życzymy Wam, gdy już dorośniecie, by przywołane zapachy i smaki budziły piękne wpomnienia, byście krocząc w przyszłość z nutką nostalgii wracali w przeszłość!
Wszystkiego pięknego z okazji Waszego święta! :D
A to niespodzianka!!! Tak sobie szliśmy, a tu nagle .... Panie z Kadry Narodowej Kobiet w kajakarstwie!!! :)
I Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych odbył się 8 listopada pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Tr...
Dziś (07.11.2024) jury rozstrzygnęło konkurs na wykonanie najpiękniejszego różańca. Pomysłowość uczestników ni...
Jesienne zmagania sportowe inaczej niż zazwyczaj :)
22 października uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach kulinarnych wraz z uczniami...
"Dziękuję, dziękuję, dziękuję, dziękuję Ci. Nieczęsto niestety to mówię, więc mówię dziś." Kochani Na...