Namy zaszczyt poinformować, iż komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu plastycznego „Bliżej siebie” którego celem było propagowanie idei integracji wśród dzieci i młodzieży , kształtowanie właściwych rekacji między osobami niepełnosprawnymi a otoczeniem.
I miejsce WIKTORIA MROWKA
II miejsce MICHAŁ WOJTYRA, ALEKSANDRA PIEPRZYK,
III miejsce ANDRZEJ HALCZUK, WERONIKA WIŚNIEWSKA,
wyróżnienie: MIŁOSZ KOSCIKIEWICZ, MATEUSZ KUROWSKI, PAWEŁ KONOWAŁ, JAKUB MOLICKI, NADIA PRZYSZŁO.
Gratulujemy!!! :)
Akcja edukacyjna " Górnik w szkole" została zorganizowana z okazji Barbórki przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA Oddział w Zielonej Górze.
Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, górnicy nie mogli być osobiście, natomiast koordynatorzy akcji Pan Seweryn Pilc i Łukasz Sikorski, górnicy z kopalni Borzęcin i Załęcze,
podzielili się z nami wiedzą na temat powstania, wydobycia oraz wykorzystania ropy naftowej i gazu ziemnego, przekazując nam bardzo ciekawe materiały edukacyjne.
W czasie zajęć uczniowie w formie zabawy zmierzyli się z pracami dawnych górników, dowiedzieli się jakie umiejętności przydadzą się w tym zawodzie, podjęli górnicze wyzwania, które są codziennoscią w tej profesji. Dziękujemy Naszym górnikom 🙂.
Jest taki dzień.... na który czekali nasi uczniowie z ogromną niecierpliwością...
Chcielibyśmy podzielić się z Wami piękną historią...
Wśród nas są anioły - ludzie dobrego serca, którzy wpadli na świetny pomysł zorganizowania wspaniałej akcji mikołajkowej.
Każdy z naszych uczniów (64) napisał list, który pocztą został wysłany do siedziby Sw. Mikołaja.
Śnieżynka Brygida, jako inicjatorka kierująca całą akcją
rozpropagowała je wśród osób/elfów, które "wyprodukowały mikołajkowe marzenie" i pięknie je zapakowały.
I tak oto w dniu dzisiejszym odwiedził nas Św. Mikołaj, Śneżynki Brygida, Anna oraz Animka Zuzia. Z ogromnym przejęciem i radością wręczyli upragnione podarunki naszym uczniom.
Każde dziecko znalazło dziś w pięknie zapakowanym prezencie to, o co właśnie prosiło.
"Marzenia się spełniają!!!!"
Kochani Przyjaciele z różnych stron Polski, składamy Wam serdeczne podziękowania, życząc jednocześnie pięknych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia, nadziei i wszelkiej pomyśloności w nadchodzącym Nowym Roku 2022.
Kto wie..., może do zobaczenia w przyszłym roku...
Społeczność Zespołu Szkół Specjalnych pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę artykułów szkolnych dla uczniów naszej szkoły.
Akcja odbyła się w grudniu. Mimo obecnej sytuacji związanej z pandemią udało się nam zebrać pokaźną ilość artykułów szkolnych. Zebrane przybory posłużą uczniom do codziennej pracy w szkole.
Za każdy okazany gest życzliwości serdecznie dziękujemy i cieszymy się, że razem udało nam się zdziałać tak wiele.
Niedawno dzieliliśmy się z Wami informacją o otwarciu nowej sali terapeutycznej - sali białej w Zespole Szkół Specjalnych w Żmigrodzie, którą udało się utworzyć dzieki współpracy z Fundacją TVP "Reklama Dzieciom". I tak oto dziś staliśmy się gwiazdami telewizyjnymi. Telewizja TVP przybyła do nas, aby pokazać inwestycje, które powstały w naszej szkole dzięki "Reklamie Dzieciom". Zapraszamy do wydania wieczornego Faktów w TVP3 Wrocław o godz. 18:30!
Do zobaczenia! :)
"Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku
Wielu pracuje dzielnych górników.
Ciężka to praca czarnego człowieka,
Dzwonią kilofy pot z czoła ścieka.
Gdy nam słoneczko zagląda do domu,
Górnik pracuje w kopalni zmęczony.
Za czarny węgiel i za sól białą.
Chwała górnikom dzielnym wytrwałym."
W ramach otrzymanego grantu od Fundacji mBank a ogłoszonego konkursu mPotęga i realizowanego projektu „Matematyczne zmagania z mPotęgą”, w miesiącu listopadzie uczniowie szkoły podstawowej kontynuowali spotkania z matematyką w zupełnie innych obszarach. Tym razem poznawali tajniki ciekawej matematyki w obszarach: Matematyczne gry planszowe, Ciekawe liczby, Quizy i zagadki matematyczne, Origami matematyczne. Podczas listopadowych spotkań uczniowie grali zespołowo w gry planszowe rozwijając logiczne myślenie oraz strategię zwycięstwa. Odpoczywali wówczas od gier internetowych, gier na telefonach, wręcz pozytywnie odbierali tę formę matematycznej zabawy. Podczas warsztatów uczniowie poznali również ciekawe liczby w matematyce, takie jak: liczba 0, liczba Pi, liczba 37, liczby złote, liczby zaprzyjaźnione, liczby doskonałe. Losowo wybierali liczby i przygotowywali plakaty z najważniejszymi informacjami o danych liczbach oraz prezentowali swoje opracowania. Rozwiązywali ciekawe zagadki i labirynty matematyczne. Zakres tematyczny bardzo spodobał się uczniom, przede wszystkim zacięta wspólna zabawa podczas zajęć z grami planszowymi. Poznawali podstawowe techniki wykonania elementów, podstawowych figur, postaci z karteczek w ramach zajęć origami. Uczniowie z ochotą uczestniczą w zajęciach i już częściej opowiadają, że fajnie jest pobawić się matematyką w innym zakresie.
3 grudnia
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
"A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować." Anna Dymna
Szalejąca pandemia i obostrzenia nie pozwoliły nam w pełni świętować tego pięknego dnia. Niemniej dopełniliśmy tradycji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w przemarszu z balonami marzeń napełnionymi helem, które wspólnie z współorganizatorami - uczestnikami z Środowiskowego Domu Samopomocy "Pałacyk" w Żmigrodzie wypuściliśmy w niebo na naszym żmigrodzkim rynku.
Serdeczne podziękowania dla Pana Jerzego Siudy, wiceburmistrza Gminy Żmigród, za udział w dzisiejszych obchodach.
Miłego dnia! :)
Miło jest otrzymywać prezenty, ale jeszcze wiekszą radością jest obdarowywanie innych. Wiedzą o tym uczniowie i nauczyciele naszej szkoly. Dlatego samorzad uczniowski podjał sie akcji charytatywnej: "I edycja mikolajkowej paczki dla seniora", zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Serce się raduje, że młodzi ludzie chętnie pomagają. Dziękujemy jesteśmy z Was dumni. :)
Dziś w naszej szkole obchodzimy dzień Pluszowego Misia i Andrzejki. Radość, radość, radość i dobra zabawa!
Oto nagranie z występu uczennicy klasy 8 SP. Prezentacja muzyczna w utworze "TY pójdziesz góra". Podczas Konkursu muzycznego "Piosenki Ludowej" zorganizowanego przez ZESPÓŁ PLACÓWEK KULTURY I STOWARZYSZENIE NA RZECZ INTEGRACJI SPOLECZNEJ IM. ŚWIĘTEJ JADWIGI ŚLĄSKIEJ. Wszystko po to, by wskrzeszać w młodych artystach zamiłowanie do muzyki ludowej ważnej dla polskiej tradycji, by muzyka naszych przodków żyła nadal. :)
Co jakiś czas powraca „swędzący problem”, który choć nie jest już kojarzony tylko z ubóstwem i rodzinami dysfunkcyjnymi nadal wpędza w poczucie wstydu, choć nie powinien, bo może on dotknąć każdego z nas. – Sposób zarażania jest bardzo prosty, przez kontakt. Rodzice często zapominają kontrolować głowy swoich dzieci, zwłaszcza kiedy wracają z kolonii i obozów, a następnie późną jesienią i na początku zimy pojawia się problem – Warto więc częściej przeglądać głowy dzieci, uczyć je dbałości o higienę, uwrażliwiać na niepożyczanie przyrządów do pielęgnacji włosów (szczotki,grzebienie), ozdób do włosów, nakryć głowy czy ręczników. Nie jest wstydem zakazić się tymi pasożytami – wstydem jest je zlekceważyć czy wręcz zignorować. Ważne jest też poinformowanie, choćby anonimowe szkoły o zaistniałym problemie, że wydarzył się np. w klasie x, gdyż milczenie w takich okolicznościach jest wyborem najgorszym z możliwych bo opóźnia właściwą reakcję wychowawców oraz rodziców i naraża pozostałe dzieci na zakażenie oraz ewentualny powrót wszy, gdy dojdzie do jej rozprzestrzeniania.
Wszy mogą zagnieździć się w każdym rodzaju włosów, nie ma znaczenia ich długość ani gęstość. Nie chroni przed nimi regularne mycie głowy. Bardzo łatwo przechodzą z człowieka na człowieka i mnożą się w ekspresowym tempie. Wesz żywi się ludzką krwią, żyje 7-10 dni, ale każdego dnia składa ok. 10 jajeczek (tzw. gnid) dziennie. Z jaja po kolejnych 7-10 dniach wykluwa się następna dorosła wesz. Może ona przeżyć bez człowieka (na meblach, w pościeli) do 48 godzin. Ugryzienie pasożyta powoduje nieprzyjemny świąd, a na skórze pojawiają się czerwone plamki (jak po ugryzieniu komara). Należy być szczególnie czujnym, jeżeli dziecko nagle zaczyna się drapać po głowie lub jeśli na skórze jego głowy widać czerwone ślady mogące świadczyć o ukąszeniach. Należy w tym przypadku natychmiast zakupić preparaty eliminujące wszy, które je niszczą. – Ale samo umycie nie wystarczy, bo wszy znikają, a gnidy – niekoniecznie. Dlatego należy usunąć wszystkie gnidy- jajeczka, by zapobiec ponownemu wykluciu wszy. Preparat przeciwko wszom powinni zaaplikować wszyscy domownicy. Ponadto trzeba pamiętać o wypraniu kurtek, czapek, szali, ubrań, pościeli, koców, ręczników w domu, z którymi dziecko mogło mieć kontakt, starannym umyciu szczotek do włosów i grzebienie oraz powtórzeniu kuracji przeciw wszom, po kilku dniach, w celu całkowitej eliminacji problemu. Profilaktycznie, niektórzy rodzice stosują odżywki w sprayu, zapobiegające zakażeniom wszami lub kolorowe gumki do włosów dla dziewczynek, które przez 2 miesiące zabezpieczają przed tymi pasożytami.
Podsumowując - najważniejsze kroki podjąć muszą rodzice, którzy powinni kontrolować głowy swoich dzieci i w razie odkrycia wszawicy działać natychmiast, tylko takie działanie jest w stanie wyeliminować problem.
Pozdrawiam
Pielęgniarka Szkolna
W dniu wczorajszym, tzn 12 listopada o godz.12.00 wspólnie ze Starostą Powiatu Trzebnickiego - Małgorzatą Matusiak i Burmistrzem Gminy Żmigród - Robertem Lewandowskim otwarliśmy naszą Salę Terapeutyczną, zwaną "Salą Białą". Sala ta to komfortowe i bardzo przyjazne miejsce, przeznaczone szczególnie dla dzieci ze spektrum autyzmu, dzieci z nadpobudliwościami i problemami emocjonalnymi. Dzięki otrzymanemu grantowi od Fundacji POLSAT zakupiliśmy wyposażenie i pomoce terapeutyczne a pomieszczenie wyremontowaliśmy dzięki przychylności Starosty, Zarządu Powiatu. Jest to pierwsza i chyba jedyna sala terapeutyczna w powiecie trzebnickim a nawet w województwie dolnośląskim - Dziękujemy Fundacji Polsat za rozumienie naszych potrzeb a Staroście Powiatu Trzebnickiego - Pani Małgorzacie Matusiak, Zarządowi, Radnym Powiatu Trzebnickiego za wsparcie w prowadzonych inwestycjach na rzecz rozwoju Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza niezbędnej energii. 8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Na sam widok pyszności, cieknie ślinka :)
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. W związku z tym również w naszej szkole nie zabrakło akcentu bajkowego. :)
W miesiącu październiku uczniowie klas4-6 kontynuowali spotkania z matematyką, podobnie jak we wrześniu w czterech obszarach: "Czary-mary w matematyce", Sudoku, "Projekt Enigma. Zabawy szyframi", "Symetrie i Tangramy" . Spotykali się , by w sposób przyjemny i dociekliwy bawić się matematyką. Chcąc pokazać, że matematyka może być tajemnicza, wykorzystaliśmy wiedzę z zakresu chemii, by stworzyć czarodziejski klimat warsztatów. Poznali wstęgę Mobiusa i butelki Kleina, uczyli się szyfrować, programować i wysyłać do siebie nawzajem zaszyfrowane wiadomości. Rozwiązywali sudoku o różnym stopniu trudności, wykorzystując przy tym tablicę interaktywną oraz zakupione sudoku. Zorganizowany został konkurs „Sudokutwórca”, podczas którego wyłoniono najlepszego „Sudokutwórcę”. Wykazał się on najszybszym czasem rozwiązywania sudoku o trzech stopniach trudności. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie układali również tangramy oraz w zakresie symetrii poznali środek i oś symetrii. Uczniowie z ochotą i zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach. Uwaga, w przyszłym miesiącu będziemy poznawać tajniki ciekawej matematyki w innych obszarach. Wiem, że nie możecie się doczekać
13 października został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Znaczek pocztowy”, dzięki któremu mogliśmy zapoznać się z zawodem listonosza i rozwijać wrażliwość artystyczną. W konkursie wzięli udział uczniowie klas: 1-3A oraz 4-8B. Zaangażowanie uczniów było ogromne, dlatego komisja konkursowa miała niełatwy orzech do zgryzienia. Ostatecznie wyróżniliśmy prace: Weroniki, Oliwiera, Kuby i Kamili.
Cieszymy się z zaangażowania uczniów, życząc im dalszych sukcesów, a pozostałych uczniów zachęcamy do udziału w nadchodzących przedsięwzięciach! :)
Piękna inscenizacja słowno - muzyczno - taneczna pt.:"Pierwsza latarnia morska" w wykonaniu naszych wspaniałych "aktorów".
Życzenia, wspólne śpiewanie oraz pasowanie na ucznia. Cieszymy się, że Wojtuś i Dorotka przyłaczyli się do naszej wspólnoty szkolnej.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielkom Organu Prowadzącego, Paniom: Mireli Skaczyło oraz Magdalenie Żyża za odwiedziny, za miłe słowa, za wsparcie w zwykłej codzienności. :)
Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego pięknego wydarzenia serdecznie dziękujemy! :)
I Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych odbył się 8 listopada pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Tr...
Dziś (07.11.2024) jury rozstrzygnęło konkurs na wykonanie najpiękniejszego różańca. Pomysłowość uczestników ni...
Jesienne zmagania sportowe inaczej niż zazwyczaj :)
22 października uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach kulinarnych wraz z uczniami...
"Dziękuję, dziękuję, dziękuję, dziękuję Ci. Nieczęsto niestety to mówię, więc mówię dziś." Kochani Na...