Godziny dostępności nauczycieli

  • Święto Edukacji Narodowej

  • Kulinarnych wrażeń moc!

    Dnia 7 października na terenie Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej mieli możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęciach kulinarnych. Zajęcia prowadzone były przez pracowników oraz uczniów technikum gastronomicznego.

    Ponadto, uczniowie wykonywali prace zespołowe oraz przypomnieli sobie zasady savoir vivre’u.

    Na zakończenie zajęć, wysiłek uczestników został nagrodzony. Wszyscy mogli zajadać się własnoręcznie przygotowanymi daniami oraz słodką niespodzianką od organizatorów w postaci gofrów.

    Ta niezwykła przygoda daje nam energię i zapał do podejmowania kolejnych kulinarnych wyzwań. :)

  • Miesiąc Fryzjerów - Zawodowy miesiąc uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy

    Zawodowy miesiąc uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy

     

    We wrześniu uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy poznali specyfikę zawodu fryzjera.

    W pierwszym tygodniu uczniowie rozmawiali o zawodzie, o swoich doświadczeniach i spotkaniach z fryzjerami. W kolejnym tygodniu przygotowywali się do wyjścia do zakładu fryzjerskiego. Rozmawiali o zasadach poruszania się na drodze podczas wyjścia, o zasadach kulturalnego zachowania, o przestrzeganiu zaleceń sanitarnych w związku z pandemią. Uczniowie przygotowali laurki  i życzenia dla fryzjerów. Dnia 16 września w Międzynarodowe Święto Fryzjerów, wybrali się do zakładu, by poznać pracę fryzjera i złożyć życzenia. Tu poznali specjalistyczne sprzęty fryzjera, dowiedzieli się kto może pracować w zawodzie i jakie są przeciwwskazania do pracy. Rozmawiali o pracy - Barbera – fryzjera męskiego. Na kolejnych zajęciach z doradztwa zawodowego, uczniowie rozwiązywali test z wiedzy o zawodzie. Byli dumni z siebie, bo zapamiętali wiele trudnych nazw: wiedzą co to jest degażówka, trymer i brzytwa. Potrafili nazwać specjalistę od brody i wąsów oraz dobrać odpowiednie szczotki i grzebienie do zadań fryzjera. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki i zagadki. Na zakończenie Zawodowego  Miesiąca Fryzjera – stworzyli plakat o poznanym zawodzie.

    W przyszłym miesiącu będziemy rozmawiać o zawodzie …,

    którego święto przypada 14 października czyli …?.

  • Matematyczne zmagania z mPotęgą

    W miesiącu wrześniu uczniowie klas4-6 uczestniczyli w czterech spotkaniach podzielonych na obszary: "Czary-mary w matematyce", Sudoku, "Projekt Enigma. Zabawy szyframi", "Symetrie i Tangramy" . Spotykali się poza lekcjami , by w sposób przyjemny i dociekliwy bawić się matematyką. Chcąc pokazać, że matematyka może być tajemnicza, wykorzystaliśmy wiedzę z zakresu chemii, by stworzyć czarodziejski klimat warsztatów. Uczniowie poznali wstęgę Mobiusa i butelki Kleina, uczyli się szyfrować, programować i wysyłać do siebie nawzajem zaszyfrowane wiadomości. Rozwiązywali sudoku o różnym stopniu trudności, poznając najpierw zasadę podstawowego sudoku. Podczas zajęć warsztatowych układali również tangramy  oraz w zakresie symetrii poznali środek i oś symetrii. Uczniowie z ochotą i zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach.

  • X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych 2021 r.

     

    W dniach 22-24 września odbył się X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych
    w Górze (woj. wielkopolskie), w którym udział wzięło 45 zawodników Olimpiad Specjalnych Polska z województw: Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie-Konin, Wielkopolskie-Poznań, Dolnośląskie. Województwo dolnośląskie reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie: Jakub Karczyński, Konrad Przybylski z klubu Sokół oraz Agata Szostak z klubu Handicap, Wrocław. Kierownikiem Ekipy dolnośląskiej był Krzysztof Popadeńczuk. Na co dzień trenerem jeździectwa zawodników Zespołu Szkół Specjalnych jest Tadeusz Przyślak.

    Zawodnicy rywalizowali  w czterech konkurencjach: ujeżdżeniu, torze przeszkód, wyścigach sztafet oraz ósemce .

    Głównym celem zawodów jeździeckich Olimpiad Specjalnych Polska jest popularyzacja jeździectwa jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

    Dla pełniejszego zrozumienia czym jest jazda konna dla naszych zawodników, przytoczę słowa pani Danuty Lech, trenera jeździectwa Olimpiad Specjalnych Polska:

    „Jazda konna daje naszym zawodnikom bardzo dużo. Potrafią rzeczy, z którymi często osoby pełnosprawne mają problem. Wsiadają na konia, kierują nim, dzięki czemu mają większe poczucie własnej wartości.  Potrafią odnaleźć się w środowisku jeździeckim, są też akceptowani przez wszystkich i podziwiani, przez co ich pewność siebie wzrasta”.

    Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska na zawodach jeździeckich mają utrudnione zadanie. Inaczej niż profesjonalni jeźdźcy, którzy na co dzień trenują i startują z tym samym wierzchowcem, zawodnicy rywalizujący w Górze swoje konie poznawali dopiero przed startem. Zwierzęta są bowiem dostarczane przez organizatora i dobierane tak, by odpowiadały one możliwościom zawodników.

    Zawodnicy Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie poradzili sobie z tym zadaniem na medal.

    Agata Szostak wywalczyła srebro w ujeżdżaniu, w ósemce i w sztafecie.

    Jakub Karczyński wywalczył złoto w torze przeszkód, brąz w ujeżdżaniu i brąz w wyścigu sztafet.

    Konrad Przybylski wywalczył brąz w wyścigu sztafet.

    X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych był eliminacją do reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Berlin 2023. 

    Tylko 2  „koniarzy”  zakwalifikuje się i pojedzie do Berlina. Trzymamy kciuki za Jakuba, który jest złotym medalistą w torze przeszkód.

    Organizatorem zawodów były Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań wraz z Olimpiadami Specjalnymi Polska oraz Stajnią Góra 13.

     

    Krzysztof Popadeńczuk

  • Zaproszenie na seminarium

  • Dzień Chłopca :)

     

    To był miły dzień. Udaliśmy się do jednego z wrocławskich kin. Wspólnie obejrzeliśmy film pt.: "Jak rozmawiać z psem". :) Nie zabrakło też "nieba dla podniebienia"...

    Wszystkich Chłopcom i Chłopakom z tej oto okazji życzymy, by uparcie dążyli do osiągnięcia wytyczonego sobie celu, by nigdy nie tracili nadziei i pozostali zawsze sobą! :)

  • Projekt „Matematyczne zmagania z mPotegą”

     

    Kolejny sukces i rozwój oferty dla szkoły, wsparty przez Fundację mBank !!!

    Projekt „Matematyczne zmagania z mPotegą” zyskał pozytywną akceptację Kapituły Konkursowej Fundacji mBank. Otrzymaliśmy kolejny grant i rozpoczęliśmy organizację zajęć matematycznych  w formie warsztatowej w obszarach: „Czary-mary w matematyce”, „Projekt Enigma. Zabawy z szyframi”, „ Sudoku”, „ Symetrie i Tangramy”. Przed nami jeszcze: „Quizy i zagadki matematyczne”, „ Origami matematyczne”, „Matematyczne gry planszowe”, „Ciekawe liczby”

    Główny cel, to: pobudzanie kreatywności, atrakcyjności w sposobie poznawania świata matematyki, aktywacja uczniów poprzez nauczanie poszukiwania informacji, poprawa warunków dla lepszego rozwoju i wyrównywania szans edukacyjnych.

    Trudno jest młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną cieszyć się matematyką, poczynając już od braków i zaległości , jakie posiadają z lat wcześniejszych, dlatego wyszukujemy i staramy się wynaleźć formy pracy, pozwalające zgłębiać tajniki matematyki i uczyć ich, jak w sposób aktywny nadrabiać zaległości z zakresu matematyki.

  • Biegi przełajowe - Radziądz 2021.

    Biegi przełajowe - Radziądz 2021.

    Kolejny raz mogliśmy wziąć udział w zmaganiach sportowych w Radziądzu. Nie było łatwo, ale każdy z naszych uczestników mógł zmierzyć się ze swoimi indywidualnymi możliwościami oraz możliwościami innych zawodników. :)

    Emocjom nie było końca! :)

  • Jesień w sadzie.

    W dniu wczorajszym uczniowie naszej szkoły udali się na zajęcia do pobliskiego sadu, aby poznać i posmakować „Dary jesieni”. Głównymi celami zajęć było poznanie drzew owocowych i roślin występujących w sadzie oraz kształtowanie nawyku spożywania owoców i warzyw. Uczniowie poznali rodzaje jabłek występujące w sadzie, maliny, jeżyny, pigwę, winogrono itp…. Podczas spaceru po sadzie zaobserwowali hotelik dla pszczół, właściciel sadu poopowiadał jakie znaczenie ma hotelik dla sadu. Podczas zbiorów owoców, owoce które nie nadawały się do spożycia zostały wyrzucone na kompostownik, dzięki temu uczniowie poznali również znaczenie kompostownika w sadzie. Właściciele opowiedzieli nam również
    o pielęgnacji drzew i krzewów jak również o jesiennych pracach porządkowych w sadzie.

    Zajęcia w sadzie bardzo nam się podobały, uczniowie zaproponowali właścicielom pomoc w zbiorach.

  • Międzynarodowy Dzień Kropki

    15 września obchodzi się Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto którego celem jest wzbudzanie kreatywności, zabawy i odwagi. W naszej szkole uczniowie klasy 1-3 cieszyli się tym dniem, odbyła się pogadanka nt książki The Day którą napisał Peter Reynolds, wydali kroplowe prace plastyczne. To był wspaniały i niezapomniany dzień!

  • I KONFERENCJA EDUKACYJNA "ZROZUMIEĆ DZIECKO. Sygnały ostrzegawcze w rozwoju dziecka" - Zapraszamy!!! :)

    Szanowni Państwo,

    jako inicjatorzy przy współpracy z Powiatem Trzebnickim, Gminą Żmigród i Gminnym Żłobkiem w Żmigrodzie organizujemy I KONFERENCJĘ EDUKACYJNĄ "ZROZUMIEĆ DZIECKO. Sygnały ostrzegawcze w rozwoju dziecka" dla rodziców, opiekunów i nauczycieli dzieci w wieku do lat 6.

    Podczas konferencji słuchacze będą mogli wysłuchać prelekcji wybitnych specjalistów z zakresu rozwoju psychofizycznego małego dziecka. Swój udział potwierdzili m.in.:

    ➡mgr Katarzyna Wnęk - Joniec : psycholog, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca autorskiego programu opartego na komunikacji pozbawionej przemocy: Komunikacja Przyjazna Dziecku.

    ➡mgr Robert Giezek: NDT Senior Bobath Tutor, fizjoterapeuta,

    ➡mgr Kamilla Jakubowska: pediatra, specjalista rehabilitacji medycznej

    ➡mgr Katarzyna Padula: neurologopeda,Nauczyciel NDT-Bobath w zakresie logopedii

    ➡mgr Marta Kierzkowska-Grzybek: psychodietetyk, biotechnolog, coach, wykładowca Uniwersytetu SWPS.

    Zapraszamy serdecznie wszystkich dorosłych, chcących wnikliwiej zrozumieć dziecko i właściwiej odczytywać sygnały dotychczas niezauważalne.

  • Spływ kajakowy Doliną Baryczy

    Spływ kajakowy Baryczą odbył się 09.09.2021r, kilkanaście minut po godzinie 9.00. Udział w spływie kajakowym wzięli uczniowie kl. III Szkoły Branżowej I stopnia i uczniowie kl. VII-VIII Szkoły Podstawowej. Spływ rozpoczęliśmy od Rudy Żmigrodzkiej punktem docelowym był Żmigród, trasa liczyła 9 km. Rzeka na początku była bardzo spokojna, a spływ relaksacyjny, podziwialiśmy piękne widoki. W dalszych odcinkach zaczęła się przeprawa przez wysokie trzciny, co sprawiło, że niektórzy z uczestników zmoczyli sobie ubrania. Wszyscy choć zmęczeni, wydawali się być zadowoleni i usatysfakcjonowani wspólną zabawą. :)

  • Grzybobranie 2021

    Hej ho, do lasu by się szło... - Grzybobranie 2021 :)

    Piękny słoneczny dzień, zapach lasu, mchu, igliwia i grzybów, poza tym radość dzieci, zapach ogniska i piekących się kiełbasek - tak można scharakteryzować dzisiejszy dzięń.

    Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Zawadzkiej, specjaliście ds. edukacji leśnej za lekcję edukacyjną pt. "Grzyby jadalne i trujące. Jak je odróżnić?" Jak zawsze mogliśmy na Panią liczyć!

    Korzystając z okazji życzymy wszystkim uczniom i ich nauczcielom/opiekunom pięknego i radosnego roku szkolnego 2021/2022! :) :) :)

  • Podziękowania

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

    Witajcie po przerwie wakacyjnej!!!

    Spotykamy się w środę, 1. września 2021 r.

    Możliwość uczestnictwa w Kościele Trójcy Świętej w Żmigrodzie na mszy świętej rozpoczynającej nowy rok szkolny o godzinie 8.00.

    Rozpoczęcie roku szkolnego w szkole o godz. 9.00.

    Uczniowie spotykają się w klasach z wychowawcami.

    Do zobaczenia! :)

  • Oddziały Przedszkolne Specjalne - rekrutacja trwa! :)

    Od roku szkolnego 2021/2022 przy Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Specjalnych powołane zostaną Oddziały Przedszkolne Specjalne dla dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności, w tym ze sprzężeniami i/lub spektrum autyzmu. W oddziałach realizowana będzie edukacja przedszkolna poszerzona o wsparcie terapeutyczne: logopedia, neurologopedia, SI, usprawnianie ruchowe, rehabilitacja, biofeedback, hipoterapia i dogoterapia. Zapraszamy do obejrzenia placówki. Ewentualne pytania kierować pod nr tel. 713853331, 783750211.

    Zapraszamy! :D

  • Bezpieczne Wakacje

    BEZPIECZNE WAKACJE – WAŻNE PORADY

     

    BEZPIECZNE WAKACJE 

     

    W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, zachęcam do zapoznania się z informacjami na temat bezpiecznego spędzania wakacji.

     

    Wakacje to dla dzieci i  młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń.

    Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia.

     

    Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

     

    1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
    2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
    3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
    4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
    5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
    6. Nie rozmawiaj z obcymi.
    7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
    8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
    9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
    10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
    11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
    12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
    13. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
    14. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
    15. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
    16. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
    17. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
    18. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
    19. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
    20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
    21. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
    22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
    23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
    24. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
    25. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

     

  • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

    I kolejny rok za nami! :)

    Kolejny rok za nami!

    Dziękujemy Pani Staroście Powiatu Trzebnickiego Małgorzacie Matusiak oraz Pani Naczelnik Wydziału Oświaty Powiatu Trzebnickiego Mirelli Skaczyło za życzenia udanych i bezpiecznych wakacji, poprzez połączenie online.

    Kochani, jeszcze raz - po pierwsze: ODPOCZNIJCIE, po drugie: NAŁADUJCIE AKUMULATORY, po trzecie: WRACAJCIE ZDROWI I BEZPIECZNI WE WRZEŚNIU! :D

  • Dzień Ojca

    Ojcem może być każdy, ale tatą tylko ktoś wyjątkowy.

    Danie życia jest zbyt proste - danie ojcowskiej miłości, to coś wyjątkowego. :)

    Kobus

strona:

Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie
    ul. Rybacka 17
    55-140 Żmigród
  • 71 385 3331
    fax: 71 385 3331
    zsszmigrod@wp.pl

Galeria zdjęć