Godziny dostępności nauczycieli

  • Festiwal Kwiatów - "Kolorowe Rowerlove"

    Pomimo żaru lejącego się z nieba udało się nam przeprowadzić konkurs "Kolorowe Rowerlove" w ramach Żmigrodzkiego Festiwalu Kwiatów. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Państwu Januszowi i Annie Bober za przekazane nam rowery. Pomalowaliśmy jeden, reprezentacyjny. Pozostałe rowery ozdobimy w szkole, a efekty naszej pracy na pewno zaprezentujemy :)

    Serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym artystom, którzy swoim śpiewem uprzyjemnili czas odwiedzającym festiwal.

    Miejmy nadzieję - do zobaczenia w przyszłym roku. :)

  • Wielka Przygoda!!! 29 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku działającej przy Zespole Szkół Specjalnych w Żmigrodzie

    Już po raz kolejny 29 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Poszukiwacze przygód” miała przyjemność uczestniczyć w 6-dniowych warsztatach organizowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego w miejscowości Waszeta na Mazurach w ramach realizacji projektu „Życiowy Survival”. Podczas wyjazdu harcerze uczestniczyli w wielu zajęciach, których założeniami były: praktyczne działanie, aktywność twórcza i indywidualne zaangażowanie uczestników, mierzenie się ze swoimi słabościami, pokonywanie własnych  lęków i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania. Nasi harcerze rozwijali umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem; usprawniali funkcjonowanie w różnych rolach społecznych i w różnych warunkach środowiskowych. W ramach projektu zrealizowane były warsztaty: z dietetykiem, konwersacyjno – komunikacyjne, samarytanki (pierwszej pomocy przedmedycznej), autoprezentacji, społeczno - integracyjne oraz trening bezpieczeństwa i trening kondycyjny. 29 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku pokazała, że jest gotowa na każdą przygodę i nie zlęknie się przed żadnym wyzwaniem, a dla nas opiekunów największą satysfakcją jest radość i zadowolenie podopiecznych.    

    Z harcerskim pozdrowieniem:

    Anna Mazurek i Irena Dąbek

  • „Matematyczne zmagania z mPotegą"

    Ruszamy, ruszamy!!! 

    Kolejny nasz projekt, tym razem matematyczny uzyskał akceptację i zostanie sfinansowany przez Fundację mBank w ramach programu mPotęga, pt. „Matematyczne zmagania z mPotegą".

    Zapraszamy do zapoznania się z linkiem poniżej! :)

  • Przygotowania do Żmigrodzkiego Festiwalu Kwiatów

    Przygotowania do konkursu "Kolorowe Rowerlowe" organizowanego w ramach Żmigrodzkiego Festiwalu Kwiatów trwają pełną parą.

    Zespół Szkół Specjalnych włącza się w inicjatywę!!! :)

    Zapowiada się niezwykle ciekawie! :)

    Regulamin poniżej. :)

    Zapraszamy!!! :)

  • II Follow Your Dreams Triathlon Borzygniew

    12 czerwca 2021 roku, odbył się II Follow Your Dreams Triathlon Borzygniew.

    W tej wyjątkowej imprezie sportowej udział wziął Oskar Kuriata w duecie ze znanym sportowcem a obecnie trenerem i dyrektorem profesjonalnej drużyny triathlonowej Zbigniewem Gucwa.

    Oskar pływał po Zalewie Mietkowskim ok 600 m. Przejechał ok 20 km na rowerze, ze specjalnie przystosowaną przyczepką, a na koniec przebiegł ok. 10 km w specjalnym wózku biegowym.

    Jesteśmy dumni z Oskara ! :)

    Gratulujemy i cieszymy się razem z nim! :)

  •  I Ogólnopolski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych w Mikołowie

    Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, zawodnicy klubu Sokół Olimpiad Specjalnych otrzymali powołanie do uczestnictwa w tym wielkim wydarzeniu sportowym w kraju. Trzymamy kciuki za Piotra Rudnickiego, Mateusza Januszkiewicza, Patryka Januszkiewicza.

    Plan Turnieju poniżej w załączniku.

  • IX Dolnośląski Mityng Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych już za nami!

    Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie wraz z  Oddziałem Regionalnym Olimpiad Specjalnych Polska-Dolnośląskie byli organizatorami  IX Dolnośląskiego Mityngu Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych – Dolnośląskie.

     

           Mityng odbył się 10 czerwca 2021r. w Stadninie Koni w Dębnie.

    Możliwość nauki jazdy konnej zawdzięczamy gościnności i ogromnemu wsparciu właściciela stadniny, Panu Adamowi Lachera.

    Jazda konna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów.  

       W tym roku gościliśmy zawodniczkę  klubu  Handicap Wrocław - Agatę Szostak oraz niezawodnych reprezentantów naszej szkoły, zawodników klubu Sokół Żmigród: Huberta Radziwona, Jakuba Karczyńskiego, Konrada Przybylskiego, Kacpra Owsianego.

           Zawodnicy startowali w konkurencjach: jazda w stylu angielskim i ujeżdżenie.

       Ocenie podlegały: równowaga jeźdźca, dosiad, użycie pomocy, umiejętność powodowania koniem, zachowanie form grzecznościowych i bezpieczeństwa, sportowa postawa.

         Ceremonia dekoracji była uwieńczeniem zaangażowania i ogromnej pracy zarówno zawodników jak i trenerów (Joanna Popadeńczuk, Krzysztof Popadeńczuk, Tadeusz Przyślak).

        Cieszymy się, że pomimo trudności związanych z czasem pandemii udało się nam po raz kolejny przeprowadzić profesjonalne i pełne emocji przedsięwzięcie promujące jazdę konną wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

     

    Magdalena Brodala

    Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie

     

  • Z Wami każdy dzień jest wyjątkowy! :)

  • Z okazji Dnia Mamy :)

    Mamo, co Ci przyniosę...?

    Dobrze, że jesteście!!! :)

  • Wycieczka do Karpacza

              W końcu udało się nam wyjechać na odkładaną ze względu na ograniczenia związane z pandemią wycieczkę, której inicjatorami i organizatorami była Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół Specjalnych w Żmigrodzie.  :)

    W dniach 11.05-14.05.2021 r. byliśmy w Karpaczu! Pełni zapału zrealizowaliśmy wszystkie założenia. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Kościół Górski Naszego Zbawiciela (powszechnie znany jako Kościół Wang lub Świątynia Wang), Zaporę na Łomnicy oraz Zjazd najdłuższym w Polsce torem saneczkowym.

    Drugiego dnia wycieczki zwiedziliśmy Rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków”, Kopalnię Uranu oraz Sanktuarium w Krzeszowie. W trzecim dniu udało się nam wejść na Chojnik. Z wieży widokowej podziwialiśmy ruiny zamku oraz piękne krajobrazy Gór Karkonowskich. W ostatnim 4 dniu naszego pobytu spacerowaliśmy ulicami Karpacza, zakupiliśmy pamiątki dla najbliższych i żegnaliśmy się z pięknymi widokami…

              Wycieczka nasza nie odbyła by się, gdyby nie fakt, że towarzyszą nam wciąż nasi wspaniali darczyńcy, którym przy tej okazji chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania. :) Dzięki Wam udało się Nam zrealizować kolejne marzenia. :)

  • W 7. rocznicę Kanonizacji Św. Jana Pawła II

    Z okazji  7. rocznicy Kanonizacji  Św. Jana Pawła II wzięliśmy udział w pięknym koncercie przygotowanym przez Panią Kasię i jej wspaniałych młodych wokalistów :)

  • Dokształcanie się kadry pedagogicznej

    Pozyskaliśmy, to się chwalimy!!!

    Dzięki bardzo dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym i Powiatowym Urzędem Pracy pozyskaliśmy 20 000 zł na zdobywanie nowych kwalifikacji z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W ramach pozyskanych środków poszerzymy wachlarz umiejętności w zakresie: EEG Biofeedback I, II stopień, terapia behawioralna dzieci z autyzmem, NDT – BOBATH BABY, wczesne wspomaganie rozwoju.

    Kochani, wszystko po to, aby być pewnym i nieomylnym w działaniach obejmujących dzieci i młodzież  wymagających dodatkowego wsparcia terapeutycznego.

  • Konkurs historyczny: „230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja”

     

    Konkurs był adresowany do zespołów klasowych dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej, której tematem była: „230 rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja”. Technika wykonania prac była dowolna: np. rysunek, grafika, malarstwo, collage, haft, techniki elektroniczne. Przed rozpoczęciem konkursu nauczyciel historii przeprowadził zajęcia na temat „Dlaczego ważne jest obchodzenie świąt narodowych i jak należy takie święta obchodzić”.

    W konkursie wzięły udział wszystkie zespoły klasowe Zespołu Szkół Specjalnych, uczniowie wykonali plakaty, które zostały wywieszone na korytarzu szkolnym. Prace były wykonane oryginalnie, przyczyniły się do wyeksponowania symboli narodowych w szkole.

    Wszystkie zespoły klasowe zostały nagrodzone.

    W dniach 21.04-22.04.2021r. odbył się indywidualny konkurs z wiedzy na temat „uchwalenia konstytucji 3 maja”. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych tj. dla Szkoły Podstawowej i dla Szkoły Branżowej I Stopnia.

    Wyniki konkursu indywidualnego:

    Szkoła Podstawowa: I miejsce-Wojciech W.

    Szkoła Branżowa I Stopnia: I miejsce- Aleksandra K.

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i za możliwość upamiętnienia przez całą społeczność szkolną tak doniosłego faktu z historii Polski.

     

  • Dzień Ziemi

    W ramach obchodów Dnia Ziemi do naszej szkoły przybyli „obcy”, chcący przypomnieć nam jak ważne jest,  aby dbać o porządek na naszej planecie. Każdy jest odpowiedzialny za ziemię, bo przecież to nasz dom. Uczniowie wspierani przez nauczycieli przygotowali program artystyczny prezentując wiedzę o wszechświecie i problemach dotyczących naszych czasów i miejsca, w którym żyjemy, recytowali teksty oraz śpiewali piosenki. Ne zabrakło także tańców. Po obejrzeniu przedstawienia daliśmy się przenieść za pośrednictwem muzycznego filmu do zielonego lasu i tak oddać hołd naszej Matce Ziemi. :)

    Katarzyna Łyczko

  • Projekt - "Chemia od kuchni"

     

    Chemia kojarzy się większości osób z nauką, w której aż roi się od niezrozumiałych wzorów i reakcji, a rzadko z życiem codziennym. Dzięki wiedzy chemicznej możemy wyjaśnić różne zjawiska, które dla zwykłego człowieka wydają się magicznymi sztuczkami. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie uczestniczyli w projekcie: „Chemia od kuchni”,w którym odkrywali i wyjaśniali ciekawe doświadczenia, które można zaobserwować w domowym laboratorium, czyli kuchni. Sól kuchenna, cukier, proszek do pieczenia, kwasek cytrynowy lub ocet to podstawowe odczynniki, które posiadają swój wzór chemiczny, nazwę oraz właściwości decydujące o ich zastosowaniu.

    Celem projektu było zapoznanie uczniów z właściwościami substancji chemicznych, które można znaleźć w każdej kuchni, przez samodzielne wykonanie doświadczeń oraz uważną obserwację ich efektów.

    Doświadczenie1 - Lampa Lawa (olej, woda, sól) obserwacja substancji o różnej gęstości.

    Doświadczenie2 – samopompujący się balonik (soda, ocet) obserwacja wydzielania się gazu, dwutlenku węgla i jego właściwości.

    Doświadczenie 3 – badanie odczynu różnych substancji za pomocą wskaźników – obserwacja zmiany zabarwienia papierka wskaźnikowego w occie, sodzie, kwasku cytrynowym.

    Doświadczenie 4 – slim - do kleju w płynie dodajemy piankę do golenia i barwnik, jeśli chcemy uzyskać glutka w kolorze. Mieszamy. Następnie dodajemy płyn do prania Perwoll, cały czas mieszając.

    Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji! :)

  • Zajęcia z pielęgniarką szkolną

    Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadziła nasza pielęgniarka szkolna. Podczas zajęć uczniowie uczyli się, jak postępować w nagłych wypadkach, co należy zrobić w przypadku krwotoku, oparzenia czy złamania. Na koniec odbyły się zajęcia praktyczne. Uczniowie nabywali umiejętności robienia opatrunków oraz bandażowania. :)

  • Zajęcia z pedagogiem - aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu

    W szkole rozpoczął się cykl zajęć z pedagogiem. Tym razem zajęcia dotyczyły aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. W dobie uzależnień od nośników elektronicznych oraz internetu przypomnieliśmy sobie, jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu oraz obcowanie z przyrodą. Uczniowie zapewnili, że już w ten weekend bardzo chętnie wykorzystają sprzyjającą pogodę na przydomowych podwórkach/w ogródkach. :)

  • Życzenia Wielkanocne

  • Dzień Wiosny

    Dziś w naszej szkole było głośno, kolorowo, smacznie i jak zawsze radośnie, a to wszystko ze względu na obchody DNIA WIOSNY.

    Z tej oto okazji odbył się koncert wiosenny, przeprowadziliśmy grę terenową, były bańki mydlane, tańce, kolorowanie kredą i oczywiście coś smacznego, czyli grilowane kielbaski oraz pyszne gofry z bita śmietaną. :)

  • Jak możesz pomóc swojemu dziecku w wyborze szkoły czy ścieżki zawodowej.

     

     

    Co możemy zrobić jako rodzice .

    Z badań wynika, że największy wpływ na decyzje zawodowe dzieci wywierają rodzice. Niektórym rodzicom trudno w to uwierzyć (szczególnie, gdy obserwują tzw. bunt nastolatka) i raczej wskazaliby znajomych swoich dzieci, media czy panującą modę jako główne źródła inspiracji. Te czynniki również mają wpływ na młodych ludzi, jednak to rodzice odgrywają kluczową rolę jako doradcy kariery (mimo że nastolatkowie często się do tego nie przyznają). 

    Młodzi ludzie pragną, aby rodzice byli z nich dumni i zadowoleni. Zależy im na pozytywnej opinii i akceptacji najbliższych.

     Rodzice mają tę przewagę, że obserwują dziecko na co dzień, widzą, jak dorasta i jak się rozwija, jak radzi sobie z wyzwaniami, co lubi, a co przychodzi mu z większym trudem.

    Często zadają sobie pytanie: jak rozmawiać?

    Po pierwsze

    Pokaż dziecku, że to nie jest wybór do końca życia.

    To, co najbardziej stresuje nastolatków w wyborze szkoły, to obawa, że ich wybór okaże się nietrafiony. Co się stanie, jeśli zmieni się ich wizja na życie? Otóż zmieni się i tyle. Nikt nie powiedział, że mamy przez całe życie pracować w wyuczonym zawodzie, którego nie lubimy.

    Życie to ciągłe decyzje.  Zdarza się każdemu, bez wyjątku: że podejmujemy decyzje, które nie zawsze są dla nas satysfakcjonujące. Warto uspokoić nastolatka, że popełnianie błędów jest naturalne, a chybiony wybór to nie zawsze droga bez wyjścia.

     Gdy Twoje dziecko stoi przed ważną decyzją, przedyskutujcie różne warianty:

    Jakie masz marzenia związane z tym wyborem?

    Co najlepszego się stanie?

    Co najgorszego się stanie, jeśli to będzie to nietrafiony wybór?

    Jak myślisz, jakie skutki w rzeczywistości będzie miał dla Ciebie ten wybór?

    Jaki masz plan B?

    A może:

    Opowiedz o swoich doświadczeniach i nietrafionych wyborach. Podziel się swoimi strategiami radzenia sobie z taką sytuacją.

    Po drugie.

    Zarówno młodzież, jak i młodzi dorośli wkraczający w życie zawodowe, często poszukują odpowiedzi na pytanie:

    Kim mogę być? (oczekując nazwy danego zawodu/stanowiska)

    zamiast: 

    Co chcę/mogę robić? 

    Istnieje bardzo silna potrzeba określenia siebie poprzez konkretny zawód. Niestety, gdy nie możemy znaleźć dla siebie „konkretnej nazwy”, może to być stresujące.

     Każdy zawód wymaga pewnych kompetencji, na które składają się trzy elementy: umiejętności, wiedza i postawa. Wiele stanowisk lub prac wykorzystuje bardzo podobne zestawy kompetencji.

    W rozmowie z dzieckiem pomocne mogą być następujące pytania:

    Jakie umiejętności zdobędziesz w tej nowej szkole?

    Jaką wiedzę zdobędziesz w nowej szkole ?

    Po trzecie

    Podziel się własnym doświadczeniem na rynku pracy. Dziecko codziennie Cię obserwuje. Możesz poszerzyć wiedzę dziecka o zawodach, z którymi masz do czynienia. Porozmawiaj o tym, co Ci się podoba w pracy, oraz jaką drogę trzeba było przebyć, by tym się zajmować. Opowiedz, z czym się wiąże się twoja praca, jakie widzisz jej plusy, a jakie minusy.  Pamiętaj jednak, aby o pracy mówić nieoceniająco. Zdarza się, że zmęczeni wracamy do domu i narzekamy na różne sytuacje lub osoby. Wiedz, że Twoje dziecko to słyszy i przekonanie, że praca to jedynie przykry obowiązek, może mu towarzyszyć przez całe życie. 

    Po czwarte:

    Zwróć uwagę na typy szkół.

    Dowiedz się i przedstaw dziecku informacje na temat zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, zasad nauki w szkole, zasad odbywania praktyk i zdawania egzaminów kwalifikacyjnych.

    Po piąte:

    Nie odwlekaj, tylko usiądź razem z synem, córką i bawcie się, wspólnie przeglądając informacje zawarte na stronach internetowych.

    https://doradztwo.ore.edu.pl/informator-o-zawodach-szkolnictwa-branzowego/

    https://mapakarier.org/city

     

    Po wspólnym serfowaniu po Internecie, Twoje dziecko łatwiej podejmie decyzje, a Ty będziesz dla niego najlepszym wsparciem w drodze do satysfakcjonującej kariery zawodowej.

     

    Powodzenia – doradca zawodowy.

     

    Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Pamiętaj, jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu .(fragment- tekstu znalezionego w starym kościele w Baltimore, datowanego w roku 1692)

     

     

    Źródło: https://mapakarier.org/

strona:

Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie
    ul. Rybacka 17
    55-140 Żmigród
  • 71 385 3331
    fax: 71 385 3331
    zsszmigrod@wp.pl

Galeria zdjęć