Zachęcamy do udziału i zapoznaniu się z regulaminem. :)
W dniu wczorajszym, tzn 12 listopada o godz.12.00 wspólnie ze Starostą Powiatu Trzebnickiego - Małgorzatą Matusiak i Burmistrzem Gminy Żmigród - Robertem Lewandowskim otwarliśmy naszą Salę Terapeutyczną, zwaną "Salą Białą". Sala ta to komfortowe i bardzo przyjazne miejsce, przeznaczone szczególnie dla dzieci ze spektrum autyzmu, dzieci z nadpobudliwościami i problemami emocjonalnymi. Dzięki otrzymanemu grantowi od Fundacji POLSAT zakupiliśmy wyposażenie i pomoce terapeutyczne a pomieszczenie wyremontowaliśmy dzięki przychylności Starosty, Zarządu Powiatu. Jest to pierwsza i chyba jedyna sala terapeutyczna w powiecie trzebnickim a nawet w województwie dolnośląskim - Dziękujemy Fundacji Polsat za rozumienie naszych potrzeb a Staroście Powiatu Trzebnickiego - Pani Małgorzacie Matusiak, Zarządowi, Radnym Powiatu Trzebnickiego za wsparcie w prowadzonych inwestycjach na rzecz rozwoju Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza niezbędnej energii. 8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Na sam widok pyszności, cieknie ślinka :)
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. W związku z tym również w naszej szkole nie zabrakło akcentu bajkowego. :)
W miesiącu październiku uczniowie klas4-6 kontynuowali spotkania z matematyką, podobnie jak we wrześniu w czterech obszarach: "Czary-mary w matematyce", Sudoku, "Projekt Enigma. Zabawy szyframi", "Symetrie i Tangramy" . Spotykali się , by w sposób przyjemny i dociekliwy bawić się matematyką. Chcąc pokazać, że matematyka może być tajemnicza, wykorzystaliśmy wiedzę z zakresu chemii, by stworzyć czarodziejski klimat warsztatów. Poznali wstęgę Mobiusa i butelki Kleina, uczyli się szyfrować, programować i wysyłać do siebie nawzajem zaszyfrowane wiadomości. Rozwiązywali sudoku o różnym stopniu trudności, wykorzystując przy tym tablicę interaktywną oraz zakupione sudoku. Zorganizowany został konkurs „Sudokutwórca”, podczas którego wyłoniono najlepszego „Sudokutwórcę”. Wykazał się on najszybszym czasem rozwiązywania sudoku o trzech stopniach trudności. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie układali również tangramy oraz w zakresie symetrii poznali środek i oś symetrii. Uczniowie z ochotą i zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach. Uwaga, w przyszłym miesiącu będziemy poznawać tajniki ciekawej matematyki w innych obszarach. Wiem, że nie możecie się doczekać
13 października został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Znaczek pocztowy”, dzięki któremu mogliśmy zapoznać się z zawodem listonosza i rozwijać wrażliwość artystyczną. W konkursie wzięli udział uczniowie klas: 1-3A oraz 4-8B. Zaangażowanie uczniów było ogromne, dlatego komisja konkursowa miała niełatwy orzech do zgryzienia. Ostatecznie wyróżniliśmy prace: Weroniki, Oliwiera, Kuby i Kamili.
Cieszymy się z zaangażowania uczniów, życząc im dalszych sukcesów, a pozostałych uczniów zachęcamy do udziału w nadchodzących przedsięwzięciach! :)
Piękna inscenizacja słowno - muzyczno - taneczna pt.:"Pierwsza latarnia morska" w wykonaniu naszych wspaniałych "aktorów".
Życzenia, wspólne śpiewanie oraz pasowanie na ucznia. Cieszymy się, że Wojtuś i Dorotka przyłaczyli się do naszej wspólnoty szkolnej.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielkom Organu Prowadzącego, Paniom: Mireli Skaczyło oraz Magdalenie Żyża za odwiedziny, za miłe słowa, za wsparcie w zwykłej codzienności. :)
Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego pięknego wydarzenia serdecznie dziękujemy! :)
Dnia 7 października na terenie Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej mieli możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęciach kulinarnych. Zajęcia prowadzone były przez pracowników oraz uczniów technikum gastronomicznego.
Ponadto, uczniowie wykonywali prace zespołowe oraz przypomnieli sobie zasady savoir vivre’u.
Na zakończenie zajęć, wysiłek uczestników został nagrodzony. Wszyscy mogli zajadać się własnoręcznie przygotowanymi daniami oraz słodką niespodzianką od organizatorów w postaci gofrów.
Ta niezwykła przygoda daje nam energię i zapał do podejmowania kolejnych kulinarnych wyzwań. :)
Zawodowy miesiąc uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy
We wrześniu uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy poznali specyfikę zawodu fryzjera.
W pierwszym tygodniu uczniowie rozmawiali o zawodzie, o swoich doświadczeniach i spotkaniach z fryzjerami. W kolejnym tygodniu przygotowywali się do wyjścia do zakładu fryzjerskiego. Rozmawiali o zasadach poruszania się na drodze podczas wyjścia, o zasadach kulturalnego zachowania, o przestrzeganiu zaleceń sanitarnych w związku z pandemią. Uczniowie przygotowali laurki i życzenia dla fryzjerów. Dnia 16 września w Międzynarodowe Święto Fryzjerów, wybrali się do zakładu, by poznać pracę fryzjera i złożyć życzenia. Tu poznali specjalistyczne sprzęty fryzjera, dowiedzieli się kto może pracować w zawodzie i jakie są przeciwwskazania do pracy. Rozmawiali o pracy - Barbera – fryzjera męskiego. Na kolejnych zajęciach z doradztwa zawodowego, uczniowie rozwiązywali test z wiedzy o zawodzie. Byli dumni z siebie, bo zapamiętali wiele trudnych nazw: wiedzą co to jest degażówka, trymer i brzytwa. Potrafili nazwać specjalistę od brody i wąsów oraz dobrać odpowiednie szczotki i grzebienie do zadań fryzjera. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki i zagadki. Na zakończenie Zawodowego Miesiąca Fryzjera – stworzyli plakat o poznanym zawodzie.
W przyszłym miesiącu będziemy rozmawiać o zawodzie …,
którego święto przypada 14 października czyli …?.
W miesiącu wrześniu uczniowie klas4-6 uczestniczyli w czterech spotkaniach podzielonych na obszary: "Czary-mary w matematyce", Sudoku, "Projekt Enigma. Zabawy szyframi", "Symetrie i Tangramy" . Spotykali się poza lekcjami , by w sposób przyjemny i dociekliwy bawić się matematyką. Chcąc pokazać, że matematyka może być tajemnicza, wykorzystaliśmy wiedzę z zakresu chemii, by stworzyć czarodziejski klimat warsztatów. Uczniowie poznali wstęgę Mobiusa i butelki Kleina, uczyli się szyfrować, programować i wysyłać do siebie nawzajem zaszyfrowane wiadomości. Rozwiązywali sudoku o różnym stopniu trudności, poznając najpierw zasadę podstawowego sudoku. Podczas zajęć warsztatowych układali również tangramy oraz w zakresie symetrii poznali środek i oś symetrii. Uczniowie z ochotą i zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach.
W dniach 22-24 września odbył się X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych
w Górze (woj. wielkopolskie), w którym udział wzięło 45 zawodników Olimpiad Specjalnych Polska z województw: Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie-Konin, Wielkopolskie-Poznań, Dolnośląskie. Województwo dolnośląskie reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie: Jakub Karczyński, Konrad Przybylski z klubu Sokół oraz Agata Szostak z klubu Handicap, Wrocław. Kierownikiem Ekipy dolnośląskiej był Krzysztof Popadeńczuk. Na co dzień trenerem jeździectwa zawodników Zespołu Szkół Specjalnych jest Tadeusz Przyślak.
Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach: ujeżdżeniu, torze przeszkód, wyścigach sztafet oraz ósemce .
Głównym celem zawodów jeździeckich Olimpiad Specjalnych Polska jest popularyzacja jeździectwa jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Dla pełniejszego zrozumienia czym jest jazda konna dla naszych zawodników, przytoczę słowa pani Danuty Lech, trenera jeździectwa Olimpiad Specjalnych Polska:
„Jazda konna daje naszym zawodnikom bardzo dużo. Potrafią rzeczy, z którymi często osoby pełnosprawne mają problem. Wsiadają na konia, kierują nim, dzięki czemu mają większe poczucie własnej wartości. Potrafią odnaleźć się w środowisku jeździeckim, są też akceptowani przez wszystkich i podziwiani, przez co ich pewność siebie wzrasta”.
Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska na zawodach jeździeckich mają utrudnione zadanie. Inaczej niż profesjonalni jeźdźcy, którzy na co dzień trenują i startują z tym samym wierzchowcem, zawodnicy rywalizujący w Górze swoje konie poznawali dopiero przed startem. Zwierzęta są bowiem dostarczane przez organizatora i dobierane tak, by odpowiadały one możliwościom zawodników.
Zawodnicy Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie poradzili sobie z tym zadaniem na medal.
Agata Szostak wywalczyła srebro w ujeżdżaniu, w ósemce i w sztafecie.
Jakub Karczyński wywalczył złoto w torze przeszkód, brąz w ujeżdżaniu i brąz w wyścigu sztafet.
Konrad Przybylski wywalczył brąz w wyścigu sztafet.
X Ogólnopolski Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych był eliminacją do reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Berlin 2023.
Tylko 2 „koniarzy” zakwalifikuje się i pojedzie do Berlina. Trzymamy kciuki za Jakuba, który jest złotym medalistą w torze przeszkód.
Organizatorem zawodów były Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań wraz z Olimpiadami Specjalnymi Polska oraz Stajnią Góra 13.
Krzysztof Popadeńczuk
To był miły dzień. Udaliśmy się do jednego z wrocławskich kin. Wspólnie obejrzeliśmy film pt.: "Jak rozmawiać z psem". :) Nie zabrakło też "nieba dla podniebienia"...
Wszystkich Chłopcom i Chłopakom z tej oto okazji życzymy, by uparcie dążyli do osiągnięcia wytyczonego sobie celu, by nigdy nie tracili nadziei i pozostali zawsze sobą! :)
Kolejny sukces i rozwój oferty dla szkoły, wsparty przez Fundację mBank !!!
Projekt „Matematyczne zmagania z mPotegą” zyskał pozytywną akceptację Kapituły Konkursowej Fundacji mBank. Otrzymaliśmy kolejny grant i rozpoczęliśmy organizację zajęć matematycznych w formie warsztatowej w obszarach: „Czary-mary w matematyce”, „Projekt Enigma. Zabawy z szyframi”, „ Sudoku”, „ Symetrie i Tangramy”. Przed nami jeszcze: „Quizy i zagadki matematyczne”, „ Origami matematyczne”, „Matematyczne gry planszowe”, „Ciekawe liczby”
Główny cel, to: pobudzanie kreatywności, atrakcyjności w sposobie poznawania świata matematyki, aktywacja uczniów poprzez nauczanie poszukiwania informacji, poprawa warunków dla lepszego rozwoju i wyrównywania szans edukacyjnych.
Trudno jest młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną cieszyć się matematyką, poczynając już od braków i zaległości , jakie posiadają z lat wcześniejszych, dlatego wyszukujemy i staramy się wynaleźć formy pracy, pozwalające zgłębiać tajniki matematyki i uczyć ich, jak w sposób aktywny nadrabiać zaległości z zakresu matematyki.
Biegi przełajowe - Radziądz 2021.
Kolejny raz mogliśmy wziąć udział w zmaganiach sportowych w Radziądzu. Nie było łatwo, ale każdy z naszych uczestników mógł zmierzyć się ze swoimi indywidualnymi możliwościami oraz możliwościami innych zawodników. :)
Emocjom nie było końca! :)
W dniu wczorajszym uczniowie naszej szkoły udali się na zajęcia do pobliskiego sadu, aby poznać i posmakować „Dary jesieni”. Głównymi celami zajęć było poznanie drzew owocowych i roślin występujących w sadzie oraz kształtowanie nawyku spożywania owoców i warzyw. Uczniowie poznali rodzaje jabłek występujące w sadzie, maliny, jeżyny, pigwę, winogrono itp…. Podczas spaceru po sadzie zaobserwowali hotelik dla pszczół, właściciel sadu poopowiadał jakie znaczenie ma hotelik dla sadu. Podczas zbiorów owoców, owoce które nie nadawały się do spożycia zostały wyrzucone na kompostownik, dzięki temu uczniowie poznali również znaczenie kompostownika w sadzie. Właściciele opowiedzieli nam również
o pielęgnacji drzew i krzewów jak również o jesiennych pracach porządkowych w sadzie.
Zajęcia w sadzie bardzo nam się podobały, uczniowie zaproponowali właścicielom pomoc w zbiorach.
15 września obchodzi się Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto którego celem jest wzbudzanie kreatywności, zabawy i odwagi. W naszej szkole uczniowie klasy 1-3 cieszyli się tym dniem, odbyła się pogadanka nt książki The Day którą napisał Peter Reynolds, wydali kroplowe prace plastyczne. To był wspaniały i niezapomniany dzień!
Szanowni Państwo,
jako inicjatorzy przy współpracy z Powiatem Trzebnickim, Gminą Żmigród i Gminnym Żłobkiem w Żmigrodzie organizujemy I KONFERENCJĘ EDUKACYJNĄ "ZROZUMIEĆ DZIECKO. Sygnały ostrzegawcze w rozwoju dziecka" dla rodziców, opiekunów i nauczycieli dzieci w wieku do lat 6.
Podczas konferencji słuchacze będą mogli wysłuchać prelekcji wybitnych specjalistów z zakresu rozwoju psychofizycznego małego dziecka. Swój udział potwierdzili m.in.:
➡mgr Katarzyna Wnęk - Joniec : psycholog, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca autorskiego programu opartego na komunikacji pozbawionej przemocy: Komunikacja Przyjazna Dziecku.
➡mgr Robert Giezek: NDT Senior Bobath Tutor, fizjoterapeuta,
➡mgr Kamilla Jakubowska: pediatra, specjalista rehabilitacji medycznej
➡mgr Katarzyna Padula: neurologopeda,Nauczyciel NDT-Bobath w zakresie logopedii
➡mgr Marta Kierzkowska-Grzybek: psychodietetyk, biotechnolog, coach, wykładowca Uniwersytetu SWPS.
Zapraszamy serdecznie wszystkich dorosłych, chcących wnikliwiej zrozumieć dziecko i właściwiej odczytywać sygnały dotychczas niezauważalne.
Spływ kajakowy Baryczą odbył się 09.09.2021r, kilkanaście minut po godzinie 9.00. Udział w spływie kajakowym wzięli uczniowie kl. III Szkoły Branżowej I stopnia i uczniowie kl. VII-VIII Szkoły Podstawowej. Spływ rozpoczęliśmy od Rudy Żmigrodzkiej punktem docelowym był Żmigród, trasa liczyła 9 km. Rzeka na początku była bardzo spokojna, a spływ relaksacyjny, podziwialiśmy piękne widoki. W dalszych odcinkach zaczęła się przeprawa przez wysokie trzciny, co sprawiło, że niektórzy z uczestników zmoczyli sobie ubrania. Wszyscy choć zmęczeni, wydawali się być zadowoleni i usatysfakcjonowani wspólną zabawą. :)
To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser thatsupports HTML5 videoŚ...
Dziś Pani Bogumiła Lewandowska przeprowadziła drugie warsztaty czytelnicze z cyklu "Książki nie gryzą...". Ucz...
W poniedziałek 28 kwietnia 2025 roku byliśmy na wycieczce szkolnej w największym zadaszonym parku wodnym w Eur...
Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, od dwóch tygodni trwały w naszej szkole warsztaty historyczne...
Czytanie, zabawa i kreatywne działania- wszystko w jednej magicznej atmosferze. Spotkania dzieci z książkami t...