Zachęcamy do udziału i zapoznaniu się z regulaminem. :)
W ramach obchodów Dnia Ziemi do naszej szkoły przybyli „obcy”, chcący przypomnieć nam jak ważne jest, aby dbać o porządek na naszej planecie. Każdy jest odpowiedzialny za ziemię, bo przecież to nasz dom. Uczniowie wspierani przez nauczycieli przygotowali program artystyczny prezentując wiedzę o wszechświecie i problemach dotyczących naszych czasów i miejsca, w którym żyjemy, recytowali teksty oraz śpiewali piosenki. Ne zabrakło także tańców. Po obejrzeniu przedstawienia daliśmy się przenieść za pośrednictwem muzycznego filmu do zielonego lasu i tak oddać hołd naszej Matce Ziemi. :)
Katarzyna Łyczko
Chemia kojarzy się większości osób z nauką, w której aż roi się od niezrozumiałych wzorów i reakcji, a rzadko z życiem codziennym. Dzięki wiedzy chemicznej możemy wyjaśnić różne zjawiska, które dla zwykłego człowieka wydają się magicznymi sztuczkami. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żmigrodzie uczestniczyli w projekcie: „Chemia od kuchni”,w którym odkrywali i wyjaśniali ciekawe doświadczenia, które można zaobserwować w domowym laboratorium, czyli kuchni. Sól kuchenna, cukier, proszek do pieczenia, kwasek cytrynowy lub ocet to podstawowe odczynniki, które posiadają swój wzór chemiczny, nazwę oraz właściwości decydujące o ich zastosowaniu.
Celem projektu było zapoznanie uczniów z właściwościami substancji chemicznych, które można znaleźć w każdej kuchni, przez samodzielne wykonanie doświadczeń oraz uważną obserwację ich efektów.
Doświadczenie1 - Lampa Lawa (olej, woda, sól) obserwacja substancji o różnej gęstości.
Doświadczenie2 – samopompujący się balonik (soda, ocet) obserwacja wydzielania się gazu, dwutlenku węgla i jego właściwości.
Doświadczenie 3 – badanie odczynu różnych substancji za pomocą wskaźników – obserwacja zmiany zabarwienia papierka wskaźnikowego w occie, sodzie, kwasku cytrynowym.
Doświadczenie 4 – slim - do kleju w płynie dodajemy piankę do golenia i barwnik, jeśli chcemy uzyskać glutka w kolorze. Mieszamy. Następnie dodajemy płyn do prania Perwoll, cały czas mieszając.
Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji! :)
Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadziła nasza pielęgniarka szkolna. Podczas zajęć uczniowie uczyli się, jak postępować w nagłych wypadkach, co należy zrobić w przypadku krwotoku, oparzenia czy złamania. Na koniec odbyły się zajęcia praktyczne. Uczniowie nabywali umiejętności robienia opatrunków oraz bandażowania. :)
W szkole rozpoczął się cykl zajęć z pedagogiem. Tym razem zajęcia dotyczyły aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. W dobie uzależnień od nośników elektronicznych oraz internetu przypomnieliśmy sobie, jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu oraz obcowanie z przyrodą. Uczniowie zapewnili, że już w ten weekend bardzo chętnie wykorzystają sprzyjającą pogodę na przydomowych podwórkach/w ogródkach. :)
Dziś w naszej szkole było głośno, kolorowo, smacznie i jak zawsze radośnie, a to wszystko ze względu na obchody DNIA WIOSNY.
Z tej oto okazji odbył się koncert wiosenny, przeprowadziliśmy grę terenową, były bańki mydlane, tańce, kolorowanie kredą i oczywiście coś smacznego, czyli grilowane kielbaski oraz pyszne gofry z bita śmietaną. :)
Co możemy zrobić jako rodzice .
Z badań wynika, że największy wpływ na decyzje zawodowe dzieci wywierają rodzice. Niektórym rodzicom trudno w to uwierzyć (szczególnie, gdy obserwują tzw. bunt nastolatka) i raczej wskazaliby znajomych swoich dzieci, media czy panującą modę jako główne źródła inspiracji. Te czynniki również mają wpływ na młodych ludzi, jednak to rodzice odgrywają kluczową rolę jako doradcy kariery (mimo że nastolatkowie często się do tego nie przyznają).
Młodzi ludzie pragną, aby rodzice byli z nich dumni i zadowoleni. Zależy im na pozytywnej opinii i akceptacji najbliższych.
Rodzice mają tę przewagę, że obserwują dziecko na co dzień, widzą, jak dorasta i jak się rozwija, jak radzi sobie z wyzwaniami, co lubi, a co przychodzi mu z większym trudem.
Często zadają sobie pytanie: jak rozmawiać?
Po pierwsze
Pokaż dziecku, że to nie jest wybór do końca życia.
To, co najbardziej stresuje nastolatków w wyborze szkoły, to obawa, że ich wybór okaże się nietrafiony. Co się stanie, jeśli zmieni się ich wizja na życie? Otóż zmieni się i tyle. Nikt nie powiedział, że mamy przez całe życie pracować w wyuczonym zawodzie, którego nie lubimy.
Życie to ciągłe decyzje. Zdarza się każdemu, bez wyjątku: że podejmujemy decyzje, które nie zawsze są dla nas satysfakcjonujące. Warto uspokoić nastolatka, że popełnianie błędów jest naturalne, a chybiony wybór to nie zawsze droga bez wyjścia.
Gdy Twoje dziecko stoi przed ważną decyzją, przedyskutujcie różne warianty:
Jakie masz marzenia związane z tym wyborem?
Co najlepszego się stanie?
Co najgorszego się stanie, jeśli to będzie to nietrafiony wybór?
Jak myślisz, jakie skutki w rzeczywistości będzie miał dla Ciebie ten wybór?
Jaki masz plan B?
A może:
Opowiedz o swoich doświadczeniach i nietrafionych wyborach. Podziel się swoimi strategiami radzenia sobie z taką sytuacją.
Po drugie.
Zarówno młodzież, jak i młodzi dorośli wkraczający w życie zawodowe, często poszukują odpowiedzi na pytanie:
Kim mogę być? (oczekując nazwy danego zawodu/stanowiska)
zamiast:
Co chcę/mogę robić?
Istnieje bardzo silna potrzeba określenia siebie poprzez konkretny zawód. Niestety, gdy nie możemy znaleźć dla siebie „konkretnej nazwy”, może to być stresujące.
Każdy zawód wymaga pewnych kompetencji, na które składają się trzy elementy: umiejętności, wiedza i postawa. Wiele stanowisk lub prac wykorzystuje bardzo podobne zestawy kompetencji.
W rozmowie z dzieckiem pomocne mogą być następujące pytania:
Jakie umiejętności zdobędziesz w tej nowej szkole?
Jaką wiedzę zdobędziesz w nowej szkole ?
Po trzecie
Podziel się własnym doświadczeniem na rynku pracy. Dziecko codziennie Cię obserwuje. Możesz poszerzyć wiedzę dziecka o zawodach, z którymi masz do czynienia. Porozmawiaj o tym, co Ci się podoba w pracy, oraz jaką drogę trzeba było przebyć, by tym się zajmować. Opowiedz, z czym się wiąże się twoja praca, jakie widzisz jej plusy, a jakie minusy. Pamiętaj jednak, aby o pracy mówić nieoceniająco. Zdarza się, że zmęczeni wracamy do domu i narzekamy na różne sytuacje lub osoby. Wiedz, że Twoje dziecko to słyszy i przekonanie, że praca to jedynie przykry obowiązek, może mu towarzyszyć przez całe życie.
Po czwarte:
Zwróć uwagę na typy szkół.
Dowiedz się i przedstaw dziecku informacje na temat zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, zasad nauki w szkole, zasad odbywania praktyk i zdawania egzaminów kwalifikacyjnych.
Po piąte:
Nie odwlekaj, tylko usiądź razem z synem, córką i bawcie się, wspólnie przeglądając informacje zawarte na stronach internetowych.
https://doradztwo.ore.edu.pl/informator-o-zawodach-szkolnictwa-branzowego/
Po wspólnym serfowaniu po Internecie, Twoje dziecko łatwiej podejmie decyzje, a Ty będziesz dla niego najlepszym wsparciem w drodze do satysfakcjonującej kariery zawodowej.
Powodzenia – doradca zawodowy.
Wykonuj z sercem swą pracę, jakakolwiek by była skromna. Pamiętaj, jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu .(fragment- tekstu znalezionego w starym kościele w Baltimore, datowanego w roku 1692)
Źródło: https://mapakarier.org/
Zakończyliśmy matematyczny projekt "Wielkanocna Matematyka". Celem projektu było rozwijanie kompetencji matematycznych poprzez zastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów. Bardzo ważnym elementem była równiez praca w grupach. Projekt odbywał się w terminie od 18.03. do 30.03. 2021 r. w czterech kategoriach: kat. I (I-III SP), kat. II (5-6A SP i 7-8A SP), kat. III (5-8B i SzPP, kat. IV (ORW). Uczniowie w trakcie realizacji projektu rozwiązywali łamigłówki matematyczne, rebusy, diagramy i zadania tekstowe. Wszystkie zadania łaczyła tematyka wielkanocna. Drugim etapem realizacji projektu było wspólne wykonanie plakatów pod hasłem "Wielkanocna Matematyka". Taka forma projektu została przyjęta entuzjastycznie przez uczniów. Poprzez rozwiązywanie ciekawych wielkanocnych zadań uczniowie wykorzystywali swoją wiedzę matematyczną i uczyli się pracy w grupie.
Gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy do drugiej edycji projektu już w przyszłym roku :)
Zajęcia z Zakresu Pierwszej Pomocy.
W Zespole Szkół Specjalnych w Żmigrodzie odbyły się zajęcia skierowane do uczniów naszej szkoły z zakresu udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkania odbyły się 24 i 25 marca. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Wykład i zajęcia praktyczne prowadziła p. Ewelina nauczyciel edb. Część praktyczna zajęć polegała na ćwiczeniach na fantomie. Pani Ewelina pokazywała, jak w różnych sytuacjach wykorzystać podstawowy sprzęt medyczny oraz zapoznawała z obowiązującymi procedurami i wytycznymi z zakresu udzielenia pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Uczniowie w oparciu o uzyskaną wiedzę teoretyczną, chętnie brali udział w zajęciach praktycznych.
Chyba każdy z nas czeka już z utęsknieniem na nadchodzącą WIOSNĘ!
Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w wiosennej sesji fotograficznej, której tłem była piękna inscenizacja przygotowana przez niezwykle uzdolnione Panie z naszej szkoły.
Efekt - przepiękny!
Ach, zapachniało u nas wiosną! :D
Zespół Kolorowych Skarpetek :)
Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol Dnia Osób z Zespołem Downa. 21 marca wszyscy dołączamy do Zespołu Kolorowych Skarpetek, wspieramy osoby chorujące na trisomię. Akcja ma na celu przełamywanie stereotypów. :)
W dniu 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Nasi uczniowie świętowali już dzisiaj, biorąc udział w rozmaitych konkursach. Młodsi rozwiązywali rebusy i poszukiwali liter skrytych w opowiadaniu. Starsi natomiast wyszukiwali słów z trudnościami ortograficznymi w lubianych przez siebie wykreślankach.
Uczestnicy zabawy słowami zostali nagrodzeni słodyczami a w ręce najlepszych trafiły drobne nagrody rzeczowe.
:) :) :)
Na zdjęciach uczestnicy/laureaci konkurtów.
I znowu zapachniało. Uczniowie oddziału 5-7 B pod okiem pani Irenki, w ramach zajęć rozwijających kreatywność rozwijali swoje umiejętności kulinarne przygotowując pyszne faworki. :)
Propozycja Rady Rodziców działającej przy Zespole Szkół Specjalnych do organizacji Turnusu Rehabilitacyjnego w terminie 11.09. - 25.09.2021 r. , Ośrodek Wypoczynkowy "Zakopiec".
Chętni rodzice/opiekunowie składają wnioski w szkole do 23.02.2021 r.
Przewodnicząca Rady Rodziców
Magdalenia Szpigiel
Pielegnujemy tradycje. Im wyższe skoki w karnawale tym urodzajniejsze zboże w czasie zbiorów. W tym roku każda klasa przystąpiła do konkursu: "taniec karnawałowy". Uczniowie obudzili w sobie dusze tancerzy i pokazali siebie w nowym obliczu. Brawa dla wszystkich. Czasu na przygotowanie było bardzo mało, ale to nie zniechęciło nikogo. Wręcz przeciwnie dodało skrzydeł. Gratulacje dla wszystkich artystów! Jesteście pozytywnie zwariowani! :D
Dzisiejszy dzień zbiegł się z urodzinami Pani Dyrektor, Magdaleny Brodala. Dzieci z całej piersi wyśpiewały dla niej urodzinowe "Sto lat" Wszystkiego najlepszego!!! :)
W czwartek, 11 lutego 2021 r. rozpoczął się ostatni tydzień karnawału. W naszej szkole nadchodzące dni będą obfitowały w rozmaite “przyjemności”. Zaczęło się od tłustego czwartku. Według przesądów, kto nie zje tego dnia ani jednego pączka, nie będzie mu się wiodło. Nie wierzymy w przesądy, ale wszyscy chętnie zajadaliśmy się słodkościami. Oczywiście, konsumpcji towarzyszyła pogawędka o tradycjach tłustego czwartku.
Na zamieszczonych zdjęciach uśmiechnięte buzie naszych podopiecznych, kolorowe baloniki i bohater dzisiejszego dnia: pączek/pą
Ps. Serdecznie dziękujemy Pani Brygidzie, która jak dobry Duszek chętnie sponsoruje wszelkie okoliczności, które za każdym razem wywołują uśmiech na twarzach naszych dzieci. DZIĘKUJEMY! :))))))))))
W oddziale rewalidacyjno-wychowawczym znowu zapachniało. Wychowankowie oddziału z pomocą nauczycieli/opiekunów upiekli pizzę, którą później wspólnie schrupali. Mniam :)
To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser thatsupports HTML5 videoŚ...
Dziś Pani Bogumiła Lewandowska przeprowadziła drugie warsztaty czytelnicze z cyklu "Książki nie gryzą...". Ucz...
W poniedziałek 28 kwietnia 2025 roku byliśmy na wycieczce szkolnej w największym zadaszonym parku wodnym w Eur...
Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, od dwóch tygodni trwały w naszej szkole warsztaty historyczne...
Czytanie, zabawa i kreatywne działania- wszystko w jednej magicznej atmosferze. Spotkania dzieci z książkami t...