Olimpiady Specjalne

X Dolnośląski Mityng Jeździecki 27.04.2023

Misją Olimpiad Specjalnych jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach sportu dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, w celu zapewnienia im możliwości rozwoju sprawności fizycznej, wykazywania się odwagą, odczuwania radości i dzielenia się talentami, umiejętnościami i przyjaźnią ze swoimi rodzinami, innymi zawodnikami i społecznością lokalną. Główny cel to: popularyzacja jazdy konnej jako dyscypliny dla osób  z niepełnosprawnością intelektualną, podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów i zajęć.

W Stadninie Koni w Dębnie uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych uczą się nie tylko jeździć konno, ale mają niepowtarzalną okazję obcować w towarzystwie tych wspaniałych zwierząt. Konie pełnią w życiu dzieci bardzo wychowawczą rolę, ucząc odpowiedzialności, systematyczności i dyscypliny. Wspaniale koją nerwy, rozwijają wrażliwość. Za tę możliwość składamy podziękowanie dla Pana Adama Lachery, który od sześciu lat umożliwia nam uprawianie jazdy konnej.

Dziś, tj. 27.04.2023 w Stadninie Koni w Dębnie odbył się X Dolnośląski Mityng Jeździecki.

Organizatorami Mityngu Jeździeckiego byli: Klub Olimpiad Specjalnych „Sokół” w Żmigrodzie, Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska- Dolnośląskie,  Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie, Fundacja „Razem Być”.

Wśród zaproszonych gości byli: Pani Anna Mądra Kras- Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Trzebnicy, Pani Magdalena Żyża- Naczelnik Wydziału Finansowego Jednostek Oświatowych Powiatu Trzebnickiego, Jerzy Siuda- Burmistrz Gminy Żmigrod, Łukasz Kowalski- Komendant Komisariatu Policji w Żmigrodzie, Robert Szymański- Inspektor Nadzoru Nadleśnictwa Żmigród, Robert Korytkowski- Dyrektor PCPR-u, Adam Lachera- właściciel i gospodarz Stadniny Koni w Dębnie. Zawodnicy Jeździectwa reprezentowali kluby: „Podaj Rękę” z Kamiennej Góry, HANDICAP przy Stowarzyszeniu Handicap we Wrocławiu, „Sokół ze Żmigrodu.

Uroczystego podniesienia flagi olimpijskiej dokonał Kacper Owsiany- zawodnik klubu „Sokół”,  przysięgę olimpijską w imieniu wszystkich zawodników złożył również reprezentant klubu „Sokół”- Hubert Tuta. Zawodnicy zmagali się w różnych dyscyplinach jeździeckich w zależności od swoich umiejętności jeździeckich – wyszkolenia jeździeckiego.

Każdy z zawodników dzisiejszego mityngu otrzymał medal Olimpiad Specjalnych oraz nagrodę rzeczową ufundowaną przez zaprzyjaźnionych ze szkołą darczyńców, zjadł ciepły obiad oraz przede wszystkim mógł obcować w towarzystwie innych zawodników, dla których jazda konna stała się także pasją.

Serdecznie dziękujemy Firmie MARTON ze Żmigrodu za ufundowanie oranżad dla wszystkich uczestników dzisiejszego wydarzenia.

Osobne podziękowania składamy Panu Adamowi Lacherze za wieloletnie wsparcie w organizacji i przeprowadzeniu zajęć z jazdy konnej.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć!