Olimpiady Specjalne

V Dolnośląski Mityng Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych, Żmigród 2016

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”

18. maja 2016 r. miał miejsce V DOLNOŚLĄSKI MITYNG JAZDY KONNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH, którego organizatorami byli: Klub Olimpiad Specjalnych „Sokół” w Żmigrodzie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie.

Misją Olimpiad Specjalnych jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach sportu dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektu...alną, w celu zapewnienia im możliwości rozwoju sprawności fizycznej, wykazywania się odwagą, odczuwania radości i dzielenia się talentami, umiejętnościami i przyjaźnią ze swoimi rodzinami, innymi zawodnikami i społecznością lokalną.

Swoją przygodę z koniem uczniowie naszej szkoły rozpoczęli od września 2015r. Najpierw zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa, sprzętem jeździeckim, poznali konie z którymi się przyjaźnią, które podziwiają i których imiona zna cała szkoła: Centka, Pirat, Tina.
To na tych koniach doskonalili i doskonalą zasady prawidłowej postawy na koniu i jak nim sterować, doskonalą jazdę w stępie, kłusie, szlifują płynność i równowagę na lonży, na maneżu.
Przez ten czas do dnia dzisiejszego poczynili duże postępy, które nam zaprezentowali.
Uczniowie zaprezentowali precyzję, zaangażowanie, pokazali, jak łamanie się wszelkie bariery, mierzy się z własnym lękiem, strachem, tremą. Fantastyczne widowisko!

W przemowie, p. Dyrektor podkreśliła „ważność” jednej z najważniejszych osób, dzięki której uroczystość i zawody przeprowadzone zostały w tak malowniczym i perfekcyjne przygotowanym ku tejże okazji miejscu. Możliwość tę zawdzięcza się właścicielowi Stadniny Koni w Dębnie panu Adamowi Lacherze, który już od dwóch lat wspiera Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie, umożliwiając uprawianie jazdy konnej.laugh

Zwycięzcą został Patryk Januszkiewicz, który zdobył dwa złote medale, pierwszy w jeździe w stylu angielskim, drugi w wyścigu pomiędzy tyczkami. Srebro w w/w kategoriach otrzymał Piotr Rudnicki. Gratulujemy zwycięzcom, ale pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy zwycięzcami!laugh